REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

“HER İŞİN BAŞI SAĞLIK”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“HER İŞİN BAŞI SAĞLIK”
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
39 views
18 Ağustos 2020 - 14:32
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyüklerimiz “Her işin başı sağlık” diyerek ikazda bulunmuşlar, ancak; ölümcül salgın coronavirüs ile yapılan mücadelede çoğu vatandaşımızın bu söze uygun davranmadıklarına şahit oluyoruz. Sağlığın önemini dile getiren en anlamlı söz Kanuni Sultan Süleyman tarafından hasta yatağında iken söylediği; “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” sözüdür. Sağlığın önemiyle ilgili söylenmiş binlerce söz daha vardır ve bunlardan biri; “Çocuklar sağlıklı beslenmelidir” diye seslendirilmiş olanıdır.

Salgına karşı uyulması istenen; maske takma, sosyal mesafeye uyma kurallarını ihlal edenler, herhalde temizlik kurallarına da riayet etmiyorlar sanırım derken, sosyal mesafeyi koruma adına kalabalıklardan uzak kalmamız uyarısında bulunanların da bazı alanlardaki kalabalıkların önüne geçmek için yeterli önlem almadıklarını vurgulamak isterim. Daha önce kalabalık yerler için alınan önlemleri yeniden devreye sokmak gerekiyorsa bundan imtina edilmeyerek gereği yapılmalıdır.

Sağlıksız toplumlarda sağlıklı bir kalkınma gerçekleştirmek mümkün değildir ve bu geçeği dikkate alırken; “Çocuklar sağlıklı beslenmelidir” sözüne yönelik olarak da naçizane görüşümü paylaşmadan geçmek istemem. Günümüzün ekonomik koşullarında ailelerin çocuklarını sağlıklı şekilde beslemeleri mümkün değildir. Asgari ücretlilerle diğer dar gelirli vatandaşlarımızın çocuklarını sağlıklı şekilde besleyebildiklerini kimseler iddia edemez. Söylemeye çalıştığım; “Her işin başı sağlık” denildiği halde, kimilerinin önerilen sağlık koşullarını imkânsızlık yüzünden yerine getiremezlerken, kimilerinin sağlığı korumak adına alınan önlemleri umursamadıklarıdır. Şehir içi ulaşımda yaşanan kalabalıkları yansıtan görüntüler, kalabalıklardan uzak kalınması çağrılarıyla örtüşmüyor ve benzer kalabalıkları önlemek için yeterli önlem alınmadığı da gözden kaçmamaktadır.

Bu düşünceler içinde maske kullanmayarak kalabalık oluşturmaya sebebiyet vermeyi umursamayanların başkalarının sağlığını tehlikeye sokma hakkına sahip olmadıklarına bir kere daha dikkat çekerek, herkes üstüne düşen görevi yerine getirsin diyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.