Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

HERGÜN VERGİ ÖDÜYORUZ!

Verginin ağır yükünü maalesef her zaman ve her devirde fakir vatandaşlar çekmişlerdir. Bu dün de böyleydi, bugünde böyledir, tedbir alınmaz, fakir yanlısı bir iktidar iş başına gelmezse hep böyle devam edecektir.

Resmiyette hiçbir ticari kaydınız olmazsa, hatta geçiminizi dilencilikle sağlıyor olsanız bile vergi ödediğinizi bilmeniz gerek. Gelir mükellefleri dışında bütün vatandaşların istisnasız ödedikleri  vergiler vardır. Bunun en basit örneği KDV’dir. Faraza bir paket sigara, ya da bir kilo şeker, bir kilo çay, hatta bir somun ekmek alırsanız, onun içinde vergi olarak ödenen bir miktar vardır. Kısacası, biz fakir vatandaşlar, her gün VERGİ ÖDÜYORUZ.

Vergi ödemelerinde fakir halkın çektiği sıkıntıyı dillendiren güzel bir anekdot vardır.

Okuyucularımızın dikkatlerine arz ederek, yazımızı noktalayacağız.

Anekdot şu:

Geçmiş yıllarda AT, KATIR, MERKEP gibi binek hayvanlarından da vergi alınırmış. Hani, şimdi taksi, dolmuş, kamyon vesaire motorlu vasıtalardan alındığı gibi! İş bu uygulamaya, halkımızın diliyle “KAMÇUR” denilirmiş!

Devletin, bir de binek hayvanlarının tespitlerini yaparak vergilerini toplayan memurları varmış. Bunlar hem köy, köy dolaşarak beyan edilen hayvanlara ait vergileri toplar, hem de, ani baskınlarla vergi dışı bırakılmış, kayıtları yapılmamış binek hayvanlarının bulunup bulunmadığını tespit ederlermiş. Tabii, kaydı yapılmamış hayvan tespit edilmesi halinde, bunun cezası da ağır olurmuş.

Bir gün, GÖREVİ KAMÇUR TOPLAMAK OLAN VE AYNI ZAMANDA KAYITSIZ BİNEK HAYVANLARINI TESPİTLE GÖREVLİ BİR MEMUR SİİRT’İN BİR KÖYÜNE GİTMİŞ. Önce, evin ağılında arama yapmış. Kayıt dışı bir hayvan tespiti yapamamış. Kayıtsız hayvanların gizlenmiş olabileceği şüphesiyle evin içine de girmiş. Evin girişindeki avluda serili bir yatağın üzerinde uzanmış, üzeri yorganla örtülü biri olduğunu görmüş. Yatakta kimin yattığı belli değil. Çünkü yorgan, yatanın başını da örtecek şekilde çekilmiş. Ev sahibine sormuş:

-Hayrola, hastanız mı var? Yatakta yatan kim?

Ev sahibi cevap vermiş:

-Üzerinize afiyet, hasta olan Babam!

Bunun üzerine vergi memuru yatağa yaklaşmış ve:

-Amca, geçmiş olsun! diyerek, yorganın ucunu hafif aralamış. Bir de ne görsün. Yorganın altında elleri ayakları bağlanmış, ağzı mendille kapatılmış bir MERKEP değil mi!

Tabii, ev sahibinde şafak atmış. Bunu fark eden vergi memuru söylenmiş:

-Korkmana lüzum yok! Senin Baban oldu, benim de Amcam. Artık bu MERKEP, ben vergi memuru olduğum sürece vergiden muaf…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER