REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HESTA VE CİVARINDAKİ KÖYLER

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HESTA VE CİVARINDAKİ KÖYLER
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
87 views
25 Kasım 2017 - 12:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt 1990 yılında  önemli ilçeleri Batman, Şırnak. Kozluk ve Sason’u kaybetti. Bu kararla budanmadı adeta can damarları kesilen bir ağaca benzemeye başladı. O günden bu yana  aradan geçen 27 yıllık süreye rağmen daha tam anlamıyla toparlanamadı ve bunun acısını halen yaşamaya devam ediyoruz.

Bizden alınan bu ilçelerimizin elbette her birinin ayrı bir yeri, ayrı bir değeri vardı. Ama kaybettiğimiz bu yerlerine arasında Siirtlilerin şifa kaynağı olarak gördükleri Hesta kaplıcası ayrı bir yere sahipti. Suyu çok sıcak olan bu kaplıcanın bir de mistik bir yanı bulunmaktadır. Halkımız bu kaplıcanın Süleyman Peygamber tarafından  eşi Belkis Sultana düğün armağanı olarak verildiğine inanılıyor. Hatta su kaynağının çıktığı kayanın üzerinde Süleyman Peygamberin mührü olduğuna inanılan bir yazıda bulunmaktadır.

Siirtlilerin arasında bu kaplıcayı görmeyen yoktur desek mübalağa etmemiş sayılırız. Hemen her Siirtli hayatında birden çok kez bu kaplıcaya gidip şifa aramıştır ki, bunların büyük bir çoğunluğu her yıl gitmeyi  bir alışkanlık haline getirmişlerdir. Gitmedikleri yıllarda adeta kendilerinde bir eksiklik hissetmektedirler. Hatta bunların da önemli bir bölümü bugün yaşantılarını yurdun çok değişik yerlerinde geçirmektedirler. Kimi İstanbul’dan, kimi İzmir’den kimi de yurdun bir başka yerinden Siirt’e gelerek buradan da Hesta’ya gitmektedirler. Günümüzde Şırnak ilinin toprakları içerisinde kalan bu kaplıcanın ziyaretçilerinin çok önemli bir bölümünü yine Siirtliler oluşturmaktadır.

Siirtliler bu kaplıcaya bu kadar ilgi gösterince doğal olarak bu kaplıcanın civarında oturan köylerle hem ekonomik hem de duygusal bağlar kuruldu. Bu köylerin ve bu köylerin bağlı olduğu Güçlükonak ilçesinin ekonomik bağlantıları Şırnak’tan çok Siirt’ledir. Bu nedenle Siirt’ten ayrılan  yerleşim birimlerinden en çok buradakiler üzülmüşlerdi. Nitekim bunu yıllar sonra 2003 yılında Hesta’yı görmeye giden dönemin Valisi Nuri Okutan’a iletmiş ve kendisine Siirt’te bağlanmak istediklerini iletmişlerdi.

Yaklaşık iki yıl kadar önce bende o civardaki köylerin bazılarını bir vesile ile ziyaret etmiştim. Orada birkaç köyde yaşayan  vatandaşlarımız bu isteklerini bana da iletmişlerdi. Acaba diyorum geçenlerde daha yakın oldukları için Batman’a dört ilimizin bağlanması gibi bu köyler bizim ilimize bağlanamaz mı? Bu konuda halk oylaması da yapılırsa inanıyoruz ki vatandaşlarımızın talepleri bu yönde ortaya çıkacaktır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.