REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HİÇ GİDERİLMİŞ OLAN BİR SAVURGANLIK VAR MI?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HİÇ GİDERİLMİŞ OLAN BİR SAVURGANLIK VAR MI?
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
6 views
30 Eylül 2017 - 14:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkelerin ekonomisi açısından savurganlık faktörü büyük önem taşır ve üzülerek belirtmek isterim ki, ülkemizde savurganlığın hüküm sürmediği hiçbir alan yoktur. Sofralarımızın vazgeçilmezi olan Ekmeğin atılan miktarına yönelik zaman-zaman yapılan açıklamalar, vatandaş olarak bu önemli konuda duyarlı olmadığımızın delilidir.  Başka ülkelerden ithal ettiğimiz ihtiyaç kalemleri içinde en çok döviz ödediğimiz ham petroldür ve bu gerçeğe rağmen petrol ürünlerinin dikkatli kullanılması noktasında hiçbir önlem alınmıyor, araç sahipleri vatandaşların çoğunca keyfi yere benzin tüketildiği de gözlerden kaçmamaktadır. Ekmek ve Petrol ürünlerindeki savurganlığın yanı sıra ham maddesinin büyük bölümü dış ülkelerden ithal edilen ilaçta da aynı savurganlık söz konusudur ve çöpe giden ilaçların maddi tutarı, akıllara durgunluk verecek boyuttadır.

Savurganlığın ekonomiye en çok zarar verdiği alanı, önemli hizmetlerle ilgili olanıdır. Yol, okul ve benzer maliyeti yüksek hizmetlerin kısa zamanda zarar hanesine girerek yeniden ele alınacak duruma gelmeleri, devlet bütçesine çok büyük zarar vermektedir ve ülkemizi yıllardır kucaklamış olduğu bu savurganlıklardan kurtarmak için maalesef ciddi önlemler alınmış değildir. Kalkınmış olan ülkelerde yeni yapılan bir yola 15 yıl boyunca kazma vurma gerektirecek bir olumsuzluk yaşanmıyor. Bizlerde standartlara uygun altyapı hizmeti gerçekleştirilmediğinden,  meydana gelen arızaların giderilmesi için yollar sık-sık kazılıyor. Bazı kurumların icra ettikleri hizmetler nedeniyle de yollar deşildiğinden, vatandaşlarımız bir sıkıntı yerine birkaç sıkıntı yaşamak zorunda kalmaktadır. Son zamanlarda ilimizin değişik noktalarında doğalgaz hizmeti için yolların kazılıyor olması bu görüşü teyit ediyor. Şayet altyapı hizmeti standartlara uygun şekilde ele alınsaydı, doğalgaz ve benzeri hizmetlerin yerine getirilmesinde önemli bir sıkıntı çekilmeyecekti.

Savurganlık alanlarından biri de, kurum ve kuruluşların lüks harcamalarıdır. Bir büyüğümün, bugünkü lüks ve şatafatın konuşulduğu mecliste; “Eski Büyük Millet Meclisini gezenler bilir… Kurtuluş Savaşını tarihe altın harflerle nakşeden ecdatlarımızın oturdukları sandalye ve okul sıralarını gören herkesin bundan ders çıkarması gerekir..” diyerek günümüzdeki lüks harcamaların devlet bütçesine küçümsenmeyecek zarar verdiğinin altını çizdiğini anımsadığımdan, bu savurganlığa da dikkat çekmeden geçmek istemedim. Mevcut savurganlıkların asgari düzeye çekilmesi için ciddi önlemler almanın geciktirilmemesini temenni ediyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.