REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HİROŞİMA VE NAGASAKİ’YE ATILAN ATOM BOMBALARI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HİROŞİMA VE NAGASAKİ’YE ATILAN ATOM BOMBALARI!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
56 views
03 Ağustos 2020 - 11:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

6 Ağustos 1945 tarihinde Dünyada ilk defa ATOM BOMBASI kullanıldı. Atom Bombasını ilk kullanan da Amerika Birleşik Devletleri (ABD) oldu. ABD, Japonya’nın Hiroşima kentine atom bombası attığı zaman diliminde, Almanya da, atom bombası üzerinde çalışıyordu. Ancak, ABD daha hızlı davrandı. Birleşik Devletler ilk başarılı testi Temmuz 1945’te New Mexico’daki bir çölde gerçekleştirerek deneme mahiyetinde bir atom bombası patlatmıştı. Almanya zaten yenilmişti. Bununla birlikte, Pasifik’te Japonya’ya karşı savaşta şiddet kullanmaya devam etti. ABD Başkanlarından Harry S. Truman, danışmanlarından bazılarını uyararak, Japonya’yı işgal etme girişiminde bulunmanın Amerikan’ın askerlerinden büyük kayıplarına neden olacağını ve yeni silahı, savaşı hızlı bir şekilde sona erdirmek için kullanılacağını söyledi. 6 Ağustos 1945’te, Amerikan bombacısı Enola Gay, Japonya’nın Hiroşima kentine beş tonluk bir bomba attı. 15.000 ton TNT’nin gücüne eşdeğer bir patlama gerçekleşti. Bu patlama şehrin dört kilometrekarelik bir alanını yıkıma uğrattı ve 80.000 kadar insanın ölümüne yol açtı. Patlamanın akabinde haftalar içinde yaralılardan ve radyasyon zehirlenmesinden on binlerce insan daha öldü. Aynı ABD üç gün sonra, Nagazaki şehrine bir Atom bombası daha attı. Bu patlamada da yaklaşık 40.000 kişi öldü. Ölenlerin büyük çoğunluğu sivillerdi. Kadın, erkek, çocuk, genç, yaşlı siviller can vermişti. Bu katliamdan birkaç gün sonra, Japonya teslim olduğunu açıkladı.

ABD’nin 6 Ağustos ve 9 Ağustos 1945 tarihlerinde üç gün arayla patlattığı ATOM BOMBALARINDAN sonra günümüze kadar ATOM BOMBASI kullanan olmadı. Ancak bu durum, hiç kullanılmayacağı anlamına gelmez. Kullanılmamasının en önemli sebebi ise, ABD dışında bazı devletlerin de ATOM BOMBASINA sahip olmalarıdır.

Askeri uzmanlar tarafından yapılan tahminlere göre ATOM BOMBASI açısından en güçlü ülke konumunda olan ABD’dir. Bu ülkenin 6 bine yakın nükleer savaş başlığının bulunduğu tahmin edilmektedir.

Rusya’nın 15 bine yakın nükleer silah başlığı olduğu tahmin edilmekle birlikte, vurucu gücü açısından ABD’nin çok altında bir düzeydedir.

Fransa’nın, ATOM BOMBASI hükmündeki nükleer füze başlıklarından BİN kadarına sahip olduğu tahmin ediliyor.

İngiltere, Çin, Kuzey Kore, İsrail ve Hindistan da atom başlıklı füzelere sahip ülkeler. Dünyada atom başlıklı füzeleri bulunan tek İslam devleti ise Pakistan’dır.

İngiltere’nin nükleer başlıklı silah sayısının 200, Çin’in 400, İsrail’in 200, Hindistan’ın 100, Kuzey Kore’nin 50, Pakistan’ın 30 nükleer başlıklı silahlarının olduğu tahmin edilmektedir.

Allah korusun, üçüncü dünya savaşı çıkması durumunda, yeryüzünde taş üstüne taş kalmayacağı ortada. İşte, ATOM BAŞLIKLI füze sahibi ülkeler de bundan korkarak, kullanmaktan çekiniyorlar. Bir tekinin kullanılması bile korkunç felaketlere yol açacaktır.

İlk atom bombasının kullanılışının 75. Yılında özellikle yönetici konumundaki liderleri aklıselim sahibi olmağa ve bütün ülkeleri silahsızlanmağa davet ediyoruz.

ANEKDOT

Bir araya gelen ve silahsızlanma konusunu görüşen iki ülkenin liderinden biri diğerine sormuş:

-Üçüncü dünya savaşı çıksa ve atom bombaları kullanılsa dünyamızın hali ne olur?

Beriki cevap vermiş:

-Dünyada ok ve yay ile savaş dönemi yeniden başlar…

TAŞLAMALAR

ATOM BOMBALARINI

DÜNYADA İLK KULLANAN

AMERİKA DENİLEN

EMPERYALİST GÜÇ İNAN

KIZILDERİLİLERİ

SOYKIRIMA UĞRATAN

BEYAZ VAHŞİ ADAMDIR

KORUNMAK GEREK ONDAN

KIZILDERİLİDEN DE

ZENCİDEN DE ZARAR YOK

BU BEYAZ IRK VARDIR YA

KALLEŞLİK ONDA EN ÇOK

MEDENİ GEÇİNEN BU

DENİYETSİZ BEYAZDAN

FERSAH-FERSAH KAÇMAMIZ

GEREKİR BİL SAF İNSAN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.