REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

“HIYARA BAK!..”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“HIYARA BAK!..”
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
23 views
07 Şubat 2018 - 13:53
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Artık Kış mevsiminde de piyasalarda bulunan Yaz meyvelerinin, yurdumuzun her yerinde çok pahalıya satıldıkları ve fiyatlarının cepleri yaktığı dile getiriliyor. Aslında cepleri yakanın sadece Yaz meyveleri olmadığını, bazı vatandaşlarımızın “Birçok zorunlu ihtiyaç kalemini karşılamakta bile zorluk çekerken çok pahalı olan Yaz meyvelerine zaten ayıracak paramız kalmıyor. Bir zamanlar, ucuz oldukları için ara sıra HIYAR ve Domates alma şansımız oluyordu, onu da yitirdik..” sözleriyle dile getirdiğini, kulaklarımda çınlayan tepkilerinden anlıyorum.

2018 yılının ilk ayından itibaren zam görmeyen bir ihtiyaç kalemi kalmamıştır ve bu durum, satın alma gücünün biraz daha gerilemesine yol açmış bulunuyor. Vatandaşlarımızın zorunlu ihtiyaçlarını karşılamada bile zorlandıklarını dile getirmeleri, karşı karşıya kaldıkları pahalılığın sonucudur. İçinde bulunduğumuz Ocak ayında en çok zam gören Meyvenin HIYAR olduğu gün ışığına kavuşurken, kibarca SALATALIK denen bu meyvenin bir zamanlar ne kadar ucuz olduğunu, vatandaşlarımız gibi anımsadım. Eski yıllarda hoşlanılmayan kimseler; “Hıyar gibi adam” ya da “Hıyara bak” ve benzer ifadelerle aşağılanırlardı, yani HIYAR deyimi, onlar için hakaret ve alay anlamında kullanılırdı. Anlamları nedeniyle zenginlerin itibar etmek istemediği bu meyveye olan bakış açısı zamanla değişince şimdi onların sofralarından eksik olmazken, artık dar gelirlinin sofrasında yer almıyor.

SALATALIK diye bir meyve yoktur ve bu deyim bazı büyüklerimin vurguladıkları gibi “HIYAR’ın, kibarca ifade edilmesidir..” sanırım. “Yardımcı Yemek” denilen SALATA’ya gelince; Marul, Maydanoz, Soğan, Domates, Biber ve kimi otlarla yapılıp içine limon, zeytinyağı ve tat verici bazı maddeler eklenen ve başka yemeklerle birlikte yenilen bir yemektir.

Pazar esnafının tezgahında yer almaya devam eden ve Ocak ayının zam şampiyonu olduğu açıklanan HIYAR’ın müşterisi azalmış olsa da alıcısı vardır. Pazarcılar, tezgahlarındaki HIYAR’ı bir an önce tüketmek için; “Hıyar’a Bak.. Hıyar’a gel” söylemini daha gür şekilde seslendiriyorlar.  Eskiden olduğu gibi ucuzlamayacak olan HIYAR’a, fiyatı düşmedikçe birçok vatandaş almak yerine bakmakla yetinecektir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.