Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

HİZMET SEKTÖRÜNÜN DAHA BİR TANDIR EKMEK YEMESİ GEREKİYOR

Siirt’te hizmet sektörü maalesef istenilen düzeyde değil.. Bu durum fırınlarda, kahvehane ve çay bahçelerinde geçerli.. Düğün salonları ve berberlerde de aynı durum söz konusu.. Özellikle lokantalar çok gerilerden geliyor.

Yukarıda saydığım sektörlerde işini layıkıyla yapan ve toplamda bir elin parmak sayısını geçmeyen İşletmeleri bir kenara bırakıyorum.. Doğal olarak görevinin bilincinde olan ve buna uygun davranışlar sergileyenlere bir sözümüz olamaz.. Ancak genelde iyi bir kaliteden söz etmek mümkün değil.

Öncelikli sorun, yetişmiş eleman sorunudur.. Bunların arasında da müşteri ile ilk iletişimi sağlayan garsonlardır.. Gerçekten müşteriye nasıl hizmet edeceğini bilen garson sayısı çok azdır.

Çoğunun yüzü sirke satıyor, kılık kıyafet derseniz dökülüyor.. Saçlar dağınık, sakal bir karış tırnaklar uzamış.. Çok rahat bir şekilde çatal kaşığı ağza gelen tarafından, bardağı da dudaklara değen bölümünden tutarak önünüze koyabiliyor.

Hijyen hepsinin genel sorunu.. Gerek mekânların genel temizliği gerekse masa ve tabaklar ile garsonların temizliğinde iyi durumda olduğumuzu söylemek mümkün değil.

Lokantalarda resmi bir sınıflandırma olmaksızın fiyat ve porsiyon ebatlarında farklılıklar ayrı bir sorun.. Yine bazı lokantalarda yaşanan ve benim de şahit olduğum bir konuda özellikle kalabalık masalar için gelen ve mantıklı bir izahı olmayan yüksek hesaplardır.

Özetlemek gerekirse, 25-30 yıl önce Siirt’teki hizmet sektörünün fiyatları ilimizdeki fiyatlar arasındaki müthiş fark tüketicinin, yani bizlerin aleyhine bozuldu ve fiyatlar çoğu zaman birbirlerine denk hale geldi.. Ancak verilen hizmetin kalitesinde aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Bu nedenle Siirt’te hizmet sektörünün istenilen ölçülere gelebilmesi için yerel deyimimizde olduğu gibi daha bir kaç tandır ekmek yenmesi gerekiyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER