REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HÜDA-PAR Siirt İl Başkanı Behcet Sevgili, Şehrin Sorunlarına Bir Kez Daha Dikkatleri Çekti!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HÜDA-PAR Siirt İl Başkanı Behcet Sevgili, Şehrin Sorunlarına Bir Kez Daha Dikkatleri Çekti!
54 views
30 Aralık 2017 - 11:27
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

HÜDA-PAR Siirt İl Başkanı Behcet Sevgili, il başkanlığında düzenlemiş olduğu basın toplantısında şehrin sorunlarına bir kez daha dikkatleri çekti. Bir süre önce şehrin sorunlarını bir rapor haline getirerek Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın’a ileten Sevgili, il başkanlığına geldiği günden bu yana halkımızla, esnafımızla kurmuş olduğum diyalogla sıkıntı ve taleplerini kendilerine ses olabilmek adına yetkililere ve Devlet erkanına iletmek üzere çalışmalarda bulunuyoruz ve neredeyse her hafta esnaflarımızla ve ilçe esnaflarımızla bir araya gelerek sorun ve sıkıntılarını dile getirmek üzere ziyaretlerde bulunmamız nedeniyle bu konuda siz değerli basın mensuplarımızı da bilgilendirmek istedik dedi.

Sevgili, daha önce eski valilerimizden Sayın Mustafa Tutulmaz’la da görüşerek bu sıkıntıları dile getirdik ve sağ olsunlar ellerinden geldiğince konu ile alakadar oldular diyerek, öncelikle kadim çarşılarımızdan biri olan Helvacılar Çarşısında bulunan kasap esnaflarının mezbahane eksikliği nedeniyle büyük bir sıkıntı içerisinde olduklarını ve hayvanlarını kendi dükkanlarında kesmek zorunda kalmalarından dolayı kesim nedeniyle çevrede nahoş görüntüler yaşandığı ifade ederek, bu konuyla ilgili olarak daha önce Belediye  Başkan Vekili Sayın Ceyhun Dilşad Taşkın’ı bilgilendirdiklerini ve cevaben kendilerine mezbahane için gerekenin yapılacağını, temelinin atıldığını ve 6-7 ay içerisinde de faaliyete gireceğini belirtmiş olduğunu ifade etti dedi.

Sevgili, yine kasap esnaflarından biri hayvan kesimi konusunda bazı yasaklar uygulanması gerektiğini dile getirerek, özellikle üreme sezonlarında (keklik ve balık v.b.) av yasağı uygulandığı gibi hayvan kesimleri konusunda da kesim yasağı getirilmesi gerektiğini, neredeyse kesilen 10 hayvandan 8-9 tanesinin gebe olduğunu ve bu durumun hem ekonomiye zarar verdiğini hem de bir kıyım olduğunu belirtmiştir diyerek, bu sorunun önüne geçebilmek için bir düzenleme yapılarak ortadan kaldırılması mümkündür dedi.

Sevgili, temizlik konusunda inşaatların devam etmesi ve bu alanlarda sulama yapılmaması nedeniyle oluşan tozların işyerlerine sirayet ettiğini dile getiren esnaflarımız oldu. Bizler, bu konuyu daha önce sayın başkana ilettik ve bu konuda üzerlerine düşen ne varsa yapılacağının cevabını aldık. Günün her sabahı erken saatlerde esnafımızın bu isteğinin ne kadar yerine getirildiğini görebilmek amacıyla şehrin belli noktalarında gözlemlerde bulunuyoruz ve gördüğümüz kadarıyla bazı yerlerde temizliğin yapıldığına şahit olduk dedi.

HÜDA-PAR Siirt İl Başkanı Behcet Sevgili, önemli olan bir diğer meselenin de hırsızlık olayları olduğuna dikkatleri çekerek, bu sorunun sadece ilimiz için değil ülkemiz için de büyük bir sorun olduğunu ifade etti ve hırsızlık olaylarının son zamanlarda ilimizde büyük bir artış gösterdiğini belirterek, bu konuda en büyük sorunun yakalanan hırsızların serbest bırakılması olduğunu, şikayetçi olan hırsızlık mağdurunun ise sürekli mahkemelere gidip gelerek ayrı bir mağduriyet yaşaması olduğunu söyleyerek bu konuyu da daha önce gündeme getirdiklerini ve kendilerine bu konunun hukuki bir mesele olduğunun belirtildiğini ve sorunun çözümüyle ilgili ellerinden gelen ne varsa yapılacağının söylendiğini dile getirdi ve ümit ediyoruz ki; hırsızlık yapanlar cezalandırılır ve hırsızlık mağduru olan vatandaşlarımız sürekli mahkemelere gidip gelmek zorunda kalmazlar dedi.

Sevgili, şehrimizin en önemli sorunlarından birinin de şehrin neredeyse tamamının dile getirmiş olduğu eski ve harabe evler ile dar sokakların çok olduğu alanlarda bulunan metruk evlerin boşaltılması ve bu evlerin balici, tinerci gençlerin mesken tuttuğu yerlere dönüşerek burada toplanarak çevreye ve mahallelilere rahatsızlık vermeleri olduğunu belirterek, bu konuda da daha önce yetkililerle görüştüğünü ve konuyla ilgili bir çalışma yapılması gerektiğini aktardık. Cevaben bu yapıların nerelerde olduğunun sorulması üzerine de eski cezaevinin bulunduğu yerde çağrı merkezi yapılması düşünülen ve şu an metruk durumda olan tek katlı evde mahalle halkının söylemlerine göre  esrarkeşlerin, balicilerin kızlı-erkekli barındıklarını beyan ettik. Bunun üzerine Emniyet yetkilileri arandı ancak, buna rağmen bu sorun halen ortadan kaldırılabilmiş değildir. Mahalle halkı, bu konuda bizlerle tekrar temasa geçerek bu sorundan bir an önce kurtulmak istediklerini iletince bizler de konuyu tekrar gündeme getirmek istedik dedi.

İl Başkanı Behcet Sevgili, basın toplantısına iştirak eden basın mensuplarına katılımları nedeniyle teşekkür etti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.