REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HURAFELERLE, DİNİMİZE YAZIK ETMEYİNİZ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HURAFELERLE, DİNİMİZE YAZIK ETMEYİNİZ!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
15 views
01 Ocak 2018 - 13:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri gibi, Mekke’nin Fethi kutlamaları da alternatif kutlamalar olarak son yıllarda yaygınlaştı. Dinin özünde olmayan bidatlerle sözde dine hizmet ediliyor!

Kutlu Doğum Haftasının, aslında bir FETÖ PROJESİ olduğu ortaya çıkmıştır. İslam Tarihinin hiçbir döneminde ve hiçbir Müslüman ülkede uygulanmayan KUTLU DOĞUM HAFTASI 1989′da FETÖCÜLER tarafından başlatıldı. İlk yıllarda hicri takvime göre kutlamalar yapılır ve Mevlit Kandili’nin hemen arkasındaki hafta uygulanırken 1994 yılından itibaren, diğer dini günlerin aksine miladi takvime göre kutlanmaya başlandı. İddialar odur ki, Fethullah Gülen’in doğum günü 27 Nisan’dır. Böylece Kutlu Doğum Haftası adı altında yapılan kutlamalar da Fethullah Gülen’in doğduğu haftaya denk getirilmiştir. Kutlu Doğum Haftası uygulamalarının bir amacının da 23 Nisan etkinliklerine gölge düşürmek olduğu belirtilmektedir.

Yani, asırlar boyunca dünyanın hiçbir Müslüman ülkesinde uygulanmayan Kutlu Doğum Haftası, TÜRK İCADI olarak ortaya çıkmıştır. Bütün dini günler hicri takvime ve kameri ay’a göre hesaplanırken, kutlu doğum haftası etkinlikleri miladi takvime göre düzenlenir oldu!

Mekke’nin Fethi de, Kutlu Doğum Haftası gibi sadece Türkiye’de kutlanmaktadır. Mekke’nin fetih tarihi Miladi takvime göre 11 Ocak 630 olduğu halde, 10 gün erkene alınarak ve alternatif olarak YILBAŞI GECELERİ kutlanmağa başlandı. Tarihi çarpıtmanın bir anlamı yok. Hem, Mekke’nin fethi, Türkiye dışında hiçbir Müslüman ülkede, hatta Suudi Arabistan’da ve Mekke-i Mükerreme’de bile kutlanmıyor. Peki, Türkiye’de Mekke’nin Fethi kutlamaları ne zaman başladı. Kutu Doğum Haftası etkinliklerinin start aldığı yıllarda!

Diyanet İşleri Başkanlığı takviminde 1 Ocak tarihinin önemli olaylara işaret eden bölümünde (Mekke’nin Fethi için Medine’den hareket – M 630) ibaresi yer alırken, 11 Ocak tarihli yaprağında (Mekke’nin Fethi – M. 630) ibaresi yer almaktadır. Yani, Diyanet İşleri Başkanlığı da Mekke’nin Fethinin Miladi takvime göre 11 Ocak 630 olduğunu ikrar ediyor. Peki, gerçek tarih bu iken, kutlamalar neden 1 Ocak günleri yapılmakta. Elbette, yılbaşı kutlamalarına alternatif olsun diye!

Diyanet İşleri Başkanlığı Yılbaşı kutlamaları için (HARAM) fetvasını verirken, Dünyanın hiçbir Müslüman ülkesinde, hatta Suudi Arabistan ve Mekke’de bile uygulanmayan Mekke’nin Fethi Kutlamalarının 1 Ocak tarihine alınmasına neden sessiz kalıyor. Tarihleri çarpıtarak Müslümanları yanıltmak doğru mudur.

Hıristiyanlığın neden bozulduğunu anımsatalım. Çünkü Hıristiyan din adamları, kendi akıllarınca uydurmalar, ilaveler yaparak dini takviye(!) yoluna girdiler. Dinin özünde olmayan işleri, dinin gereği gibi ortaya sürdüler. Hıristiyanlık, bu eklemeler yüzünden hak din olmaktan çıktı.

İslam Dinine hizmet ettiklerini zannederek, dinin özünde olmayan ilaveler yapmak yoluna gidenleri uyaralım! Kutsal dinimizi kendi sadeliğiyle bıraksınlar. İlavelerle dine hizmet ettikleri vehmine kapılmasınlar. Babalarımızın, dedelerimizin, atalarımızın yapmadıkları kutlamalarla, dine kuvvet kazandırdıklarını zannetmesinler. FETÖ ve benzerlerinin ipiyle kuyuya inmesinler. Hurafelerle, kutsal Dinimize yazık etmesinler!

“BOK YER MİSİNİZ!”

Bizim SİİRT’ÇE LİSANIMIZDA (Bozma Arapça) yeşil soğanın erkeğine BOKAT denilir. Kürtçe’de ise doğrudan doğruya “BOK” derler. İşte, bu anekdotumuz da bununla ilgilidir.

Yıllar önce, Siirt’in bir köyüne görevli giden jandarma müfrezesine köyün muhtarı yemek vermiş. Müfrezenin komutanı durumunda olan Uzman Çavuş, yemek sırasında Muhtara:

-Yeşil soğanınız yok mu? diye soracak olmuş.

Muhtar cevap vermiş:

-Komutan Bey, yeşil soğan yok ama BOK VAR. Bizim bokatlarımız çok hoştur.Yeşil soğandan da daha hoştur, getireyim demiş.

BOKATIN ne olduğunu bilmeyen Uzman çavuş hiddetlenmiş:

-Muhtar, sana bu sözler yakışıyor mu? Biz, senin sofrana zorla oturmadık. Sen, zorla davet edip oturttun. Şimdi bu “BOK YER MİSİNİZ” neyin nesi! diye çıkışmış.

Muhtar hemen gidip bir bağ BOKAT getirmiş ve uzatmalı çavuşa cevap vermiş:

-Komutan Bey, bizim buralarda ha bunun adına “BOK” diyoruz. İnanmıyorsan, istediğin köye git, istediğin köylüye sor! diye karşılık vermiş.

Muhtarın söylediklerine inanmak durumunda kalan uzatmalı çavuş, muhtarın uzattığı BOKATLARDAN birini alıp yedikten sonra çok hoşuna gitmiş olacak ki:

-Senin bahsettiğin bok, bu boksa, biz bunu seve-seve yeriz! cevabını vermiş…

TAŞLAMALAR

RECEP TAYYİP, GÜL İÇİN

(YAZIKLAR OLSUN) DEMİŞ

SİYASET DENEN BUDUR

BÖYLE YÜRÜYOR BU İŞ

 

BABA, OĞLUNU: OĞUL

BABASINI HARCAR BİL

SİYASETTE VEFA YOK

OLMASI MÜMKÜN DEĞİL

 

SİYASETTE VEFA YOK

BUDUR İŞİN ÖZETİ

KARDEŞLİKLER, DOSTLUKLAR

İĞRETİDİR, İĞRETİ

 

MEŞHUR BİR DEYİMDİR BİL

(KİKİRİKİ) KÜRTÇEDE

BU DEYİMİN ANLAMI

KİM KİMİ EDEBİLSE

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.