REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HÜSEYİNLER VE YEZİTLER!!!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HÜSEYİNLER VE YEZİTLER!!!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
227 views
21 Ağustos 2020 - 14:41
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dünya kurulduğundan beri HÜSEYİNLER ve YEZİTLER vardır. Hüseyinler, masumiyetin; Yezitler, zulmün temsilcileridir. Nemrutlara karşı İbrahimler, Firavunlara karşı Musalar, Harunlara karşı, Karunlar eksik olmamıştır. Bunlar dün de vardı, bugün de var, anlaşılan o ki, yarın da var olacaklar.

Ezilen, hakları sömürülen, ikinci-üçüncü sınıf muamelesine tabi olan HÜSEYİNLER hep rahmet ve minnetle anılırlarken. YEZİTLER ise lanetle yadedilirler. Müslümanlar olarak şöyle bir çevremize bakalım MUHAMMED, ALİ, HASAN, HÜSEYİN isimlerinin ne kadar yaygın olduğunu göreceğiz. Oysa çocuklarına (YEZİT) adını veren hiçbir Müslüman aile yoktur.

Yezit, zulüm kokan bir unvan gibi algılanır. Kötü olarak tarif edilmek istenen birileri için (NE YEZİTTİR BİLMEZSİN) tabiri kullanılır.

Şunu da bilmeliyiz ki adları AHMET, MEHMET, RECEP, ŞABAN, TAHA, YASİN olsa bile, yapıları itibarıyla YEZİTLERİ aratmayanlar vardır. Her zalim, bir YEZİT’TİR! Haksız mal iktisap etmiş, milyar dolarlar edinmiş kişinin adı HARUN da olsa, gerçekte KARUN’DUR.

Muharrem ayı içindeyken, gerçek HÜSEYİNLER kimdir, gerçek YEZİTLER kimdir tanımakta yarar var. Hele-hele adları HÜSEYİN olup da, icraatları YEZİT gibi olanlar en tehlikeli olanlardır. Asıl onlardan korkmak ve korunmak gereklidir. İnsanlara zulmeden kişilerin adları ne olursa olsun gerçekte birer YEZİTTİRLER. Devletin parasını yağmalayarak zengin olanların adları HARUN bile olsa, amelleri itibarıyla birer KARUN’DURLAR.

Etrafımıza dikkatlice bakalım. Gerçek HÜSEYİNLERİ, YEZİTLERDEN; GERÇEK HARUNLARI, KARUNLARDAN; GERÇEK MUSALARI, FİRAVUNLARDAN; GERÇEK İBRAHİMLERİ, NEMRUTLARDAN AYIRALIM!

Dinimizce mübarek kabul edilen Muharrem ayı içindeyiz. Bilindiği gibi Muharrem ayı Eşhur-ul Hurumun (Haram aylar) en faziletlisidir. Bu ay içinde yaşanan önemli tarihi olaylardan biri de Peygamber Efendimiz Hazret-i Muhammed’in (O’na, al ve ashabına salat ve selam olsun) sevgili torunu Hazret-i Hüseyin’in şehit edilmiş olmasıdır.

Kerbela olayını duymayan ve bilmeyen herhalde yoktur. Muharrem Ayının 10. Günlerinde yapılan AŞURE etkinliklerinin sebeplerinin başında Hazret-i HÜSEYİN’İ ANMAK GELİR. Hazret-i Hüseyin (Allah ondan razı olsun) bilindiği gibi Peygamber Efendimiz Hazret-i MUHAMMED’İN (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun) sevgili torunudur.

Doğumu sırasında Hazret-i Fatma Anamızın ebesi olan Esma bint-i Ümeys şöyle naklediyor:

“Ben Fatıma (a.s) oğulları Hasan ve Hüseyin’in ebesiydim. Hüseyin dünyaya geldiğinde, Resulullah yanıma gelerek ‘Ey Esma, çocuğumu bana getir.’ diye buyurdu. Ben Hüseyin’i beyaz bir kundağa sararak Resulullah’a verdim. Resul-i Ekrem sağ kulağına ezan, sol kulağına ikamet okuduktan sonra, Hüseyin’i bana verdi ve ağlamaya başladı.

Esma diyor ki: “Resulullah’a ‘Anam, babam sana feda olsun ey Allah’ın Resulü, ağlamanızın sebebi nedir?’ diye sorduğumda, âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber ‘Bu çocuğuma (ağlıyorum)’ diye cevap verdi. ‘Bu çocuk dünyaya daha yeni geldi’ dediğimde bana ‘Ey Esma, bu yavrumu zalim ve azgın bir grup öldürecektir. Allah-u Teâla benim şefaatimi onlara nasip etmesin.’ diye cevap verdi. Daha sonra ‘Ey Esma, bunu kızım Fatıma’ya söyleme, çünkü o daha yeni doğum yapmıştır (ve bu haberi duymaya hazırlıklı değildir.)’ buyurdu.”

Kerbela Katliamı olarak bilinen olay, 680 tarihinde (Hicri 61, 10 Muharrem) Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin ve Emevi Devleti halifesi Yezid’in ordularının çarpışmasıdır. Bu savaşta Hz. Hüseyin şehit edilmiştir.

Toplumlarda Hüseyinler ve Yezitler hep olmuştur. Hüseyinler masumiyetin, mağduriyetin ve mazlumiyetin temsilcileridir. Yezitler ise zulmün, zorbalığın ve haksızlığın simgeleridir!

Meşhur Kerbelâ olayından önce de mazlumlar, mağdurlar ve masumlar vardı. Aynı şekilde zalimler, zorbalar ve haksızlar da bulunuyordu. Ancak, bunların HÜSEYİNİLER ve YEZİTLER olarak tanımlanmaları KERBELA vakasından sonra olmuştur.

Günümüz Türkiye’sinde de mağdur, mazlum ve masum Hüseyinler yanında; zalim, zorba ve haksızlıklarla anılan Yezitler bulunmaktadır.

Merhum Başbakanlardan Bülent Ecevit’in ve o dönem Ecevitçilerin yaygın olarak kullandıkları bir spot vardı. (Ne ezilen, ne ezen, insanca, hakça bir düzen!) şeklindeki bu deyim, aslında, Hüseyinleri çağrıştıran, Yezitlere karşı bir başkaldırının ifadesiydi. Ancak ve maalesef ne o zaman, ne başka bir zaman ezilenin ve ezenin olmadığı, insanca, hakça bir düzen yaşanmadı! Zaman-zaman bazı idareciler Hüseyni gibi davransalar da, genelde Yezitler hep ağırlıklı oldu. Onlar da, yönettikleri toplumları ezerek mazlumlar, masumlar ve mağdurlar yarattılar!

Kerbela Şehitlerinin mazlum olarak gitmeleri gibi, Soma’daki maden kazasında hayatlarını kaybedenler de mazlum ve mağdur olarak gittiler.

Diyeceğimiz şu ki, isim değişse bile her devirde ve her zaman için mağdur olarak yaşamlarını yitiren Hüseyinler ve şahsi menfaatleri için Hüseyinlerin canlarına kastedin Yezitler hep olmuştur, olmaya da devam edecektir. Bu konuda, bizim yapabileceğimiz, mümkün mertebe Hüseyinlerin yanında yer almak ve Yezitlere karşı mücadele etmektir. Toplumların huzura ve sükûnete kavuşmaları için Yezitlerin sayılarının mümkün mertebe düşürülmesi gereklidir. Bunu unutmayalım.

Ve tabii, Şehit olmak pahansa da olsa, Yezitlere karşı, birer Hüseyin kesilmemiz gerekeceğini vurgulayalım…

Hem unutmayalım, “zalimin zulmü varsa, mazlumun Allah’ı var!”

YÜCE ALLAH BİZLERİ, HÜSEYİNLERE TABİ OLANLARDAN VE YEZİTLERE BAŞ KALDIRANLARDAN EYLESİN. AMİN…

TAŞLAMALAR

HÜSEYİNLER, YEZİTLER

HEP VAR OLAGELMİŞTİR

DÜNYA DURDUKÇA VARDIR

ZANNETMEYİN BİTMİŞTİR

HÜSEYİNLER MAZLUMUN,

YEZİTLER ZÂLİMLERİN

SİMGELERİDİR BUNU

İYİ BELLEYİN, BİLİN

ADI HÜSEYİN OLAN

NİCE YEZİTLER VARDIR

GERÇEKTE TEHLİKELİ

OLANLAR DA BUNLARDIR

(ALLAH-ALLAH) DİYEREK

MİLLETİ KANDIRIRLAR

YEZİTOĞLU YEZİTLER

EHL-İ RİYADIR BUNLAR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.