REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HÜSEYİNLER VE YEZİTLER DÜN DE VARDI, BUGÜN DE VAR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HÜSEYİNLER VE YEZİTLER DÜN DE VARDI, BUGÜN DE VAR!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
65 views
08 Ekim 2018 - 11:38
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Muharrem ayının son günlerindeyiz. Bilindiği gibi Muharrem ayı Eşhur-ul Hurumun (Haram aylar) en faziletlisidir. Bu ay içinde yaşanan önemli tarihi olaylardan biri de Peygamber Efendimiz Hazret-i Muhammed’in (O’na, al ve ashabına salat ve selam olsun) sevgili torunu Hazret-i Hüseyin’in şehit edilmiş olmasıdır.

Kerbela Katliamı olarak bilinen olay, 680 tarihinde (Hicri 61, 10 Muharrem) Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin ve Emevi Devleti halifesi Yezid’in ordularının çarpışmasıdır. Bu savaşta Hz. Hüseyin şehit edilmiştir.

Kerbela’dan öncede toplumlarda Hüseyinler ve Yezitler hep olmuştur. Günümüzde de vardır ve yarın da olacaklardır. Hüseyinler masumiyetin, mağduriyetin ve mazlumiyetin temsilcileridir. Yezitler ise zulmün, zorbalığın ve haksızlığın simgeleridir!

Meşhur Kerbelâ olayından önce de mazlumlar, mağdurlar ve masumlar vardı. Aynı şekilde zalimler, zorbalar ve haksızlar da bulunuyordu. Ancak, bunların HÜSEYİNİLER ve YEZİTLER olarak tanımlanmaları KERBELA vakasından sonra olmuştur.

Günümüz Türkiye’sinde de mağdur, mazlum ve masum Hüseyinler yanında; zalim, zorba ve haksızlıklarla anılan Yezitler bulunmaktadır.

Merhum Başbakanlardan Bülent Ecevit’in ve o dönem Ecevitçilerin yaygın olarak kullandıkları bir spot vardı. (Ne ezilen, ne ezen, insanca, hakça bir düzen!) şeklindeki bu deyim, aslında, Hüseyinleri çağrıştıran, Yezitlere karşı bir başkaldırının ifadesiydi. Ancak ve maalesef ne o zaman, ne başka bir zaman ezilenin ve ezenin olmadığı, insanca, hakça bir düzen yaşanmadı! Zaman-zaman bazı idareciler Hüseyni gibi davransalar da, genelde Yezitler hep ağırlıklı oldu. Onlar da, yönettikleri toplumları ezerek mazlumlar, masumlar ve mağdurlar yarattılar!

Maden kazalarında hayatlarını kaybeden insanlarımıza bir bakın, bunların hemen hepsi Yezit zihniyetlilerin kurbanlarıdır.

Diyeceğimiz şu ki, isim değişse bile her devirde ve her zaman için mağdur olarak yaşamlarını yitiren Hüseyinler ve şahsi menfaatleri için Hüseyinlerin canlarına kastedin Yezitler hep olmuştur, olmaya da devam edecektir. Bu konuda, bizim yapabileceğimiz, mümkün mertebe Hüseyinlerin yanında yer almak ve Yezitlere karşı mücadele etmektir. Toplumların huzura ve sükûnete kavuşmaları için Yezitlerin sayılarının mümkün mertebe düşürülmesi gereklidir. Bunu unutmayalım.

Ve tabii, Şehit olmak pahansa da olsa, Yezitlere karşı, birer Hüseyin kesilmemiz gerekeceğini vurgulayalım…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.