REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ MUHARREM AYI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ MUHARREM AYI
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
7 views
21 Eylül 2017 - 14:12
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İçinde bulunduğumuz MUHARREM ayı Dinimizde HARAM AYLAR olarak bilinen dört ayın en önemlisidir. Bu aylar bilindiği gibi Zilkâde, Zilhicce, Muharrem ve Receb aylarıdır. Muharrem ayının bir adı da ŞAHRULLAH’TIR. Bu tanımlama (ALLAH’IN AYI) anlamına gelir. Özellikle Alevi kardeşlerimiz bu aya özel bir önem verirler. Çünkü bu ay, aleviler nezdinde YAS AYIDIR. Gerçi, tüm Müslümanların bu ayı YAS AYI bilmeleri esastır. Çünkü Peygamber Efendimiz Hazret-i MUHAMMED’İN (O’na, al ashabına salat ve selam olsun) mübarek torunları HAZRET-İ HÜSEYİN, KERBELA DENİLEN MLAHALDE, MEL’UN YEZİD TARAFINDAN bütün aile efradıyla birlikte ŞEHİT EDİLMİŞTİR. Bunun için Alevi kardeşlerimiz Muharrem ayının ilk on günü mateme girerek, oruç tutarlar. Ancak, Alevi kardeşlerimizin Muharrem ayında tuttukları oruç, Ramazan ayında tutulan oruçtan değişiktir. Su içmez, çamaşır yıkanmaz, traş olunmaz, sigara, içki içilmez, hayvan kesilmez, et, soğan, sarımsak, yumurta  yenilmez, ağaç kesilmez, böcek öldürülmez, koku sürülmez, cinsel ilişkiye girilmez, süslenilmez, düğün-dernek yapılmaz, zengin iftar sofraları kurulmaz. Sünni kardeşlerimizden de Muharrem ayında oruç tutanlar vardır. Ancak Sünnilerin tutukları oruç, Ramazan orucu gibidir. Ramazan ayı dışında oruç tutmanın en faziletli olduğu aylar, haram aylardır. Dolayısıyla, Muharrem ayının tamamı oruçlu geçirilebileceği gibi, özellikle Zilhicce’nin son gününü oruçlu geçirip Muharrem ayının 1. gününü de beraberinde oruçlu geçirmek çok faziletlidir. Her hicrî ayda olduğu gibi bu ayın da 13, 14 ve 15. günlerini oruçlu geçirmenin ve haram aylardan olması hasebiyle özellikle Perşembe, Cuma ve Cumartesi günlerini oruçlu geçirmenin mükâfatı çok büyüktür.

Muharrem ayı içerisinde yer alan AŞURE GÜNÜ ise yıl içindeki en faziletli günlerdendir. Bugünün faziletiyle ilgili çok sayıda hadis-i şerif vardır. AŞURE, (ONUNCU GÜN) anlamına gelir ki, Muharrem ayının onuncu günüdür.

Alevi de olsa, Sünni de olsa bütün Müslümanların MUHARREM ayına ve bu ay içindeki AŞURE GÜNÜNE büyük önem vermeleri gerekir. Bu konuda, sakın ha sakın Alevi kardeşlerimizi incitecek hal ve tavırlar sergilemeyelim.

ANEKDOT

Bir Çinliyle, bir Avrupalı mezarlıkta karşılaşmışlar. Çinlinin elinde bir kase çorba, Avrupalının elindeyse, bir demet çiçek varmış. Çinli de, Avrupalı da ellerindekileri yan-yana olan akrabalarına ait mezarlara koymuşlar.

Avrupalı, alaycı bir tavırla Çinliye sormuş:

-Senin rahmetli, getirdiğin çorbayı ne zaman kalkıp içecek!

Çinli, lafın altında kalmayarak şöyle cevap vermiş:

-Senin rahmetli kalkıp getirdiğin çiçeği koklayınca!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.