REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İDEALİST BİR BİLİM ADAMI PROF. DR. YARDIM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İDEALİST BİR BİLİM ADAMI PROF. DR. YARDIM
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
13 views
19 Ekim 2017 - 11:39
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yönetim kademelerinden akademik kariyere, sanattan spora hangi alanda olursa olsun  hemşerilerimizin başarılarını  duymak ve hatta bizzat tanışmak beni mutlu ediyor. Bunun birkaç nedeni var ama en önemli iki tanesini açıklayayım.

Birincisi bizde lobicilik, bir hemşerimizin elinden tutup onu  bir yerlere taşımak gibi bir alışkanlık olmadığı için her bir hemşerimiz bulunduğu konuma  adeta tırnakları ile kazıyarak ulaşmıştır. O nedenle  bu başarı daha değerlidir ve tabiri caizse moda  deyimiyle organiktir, yani doğaldır.

İkinci nedende; aslında bir anlamda birincisine bağlıdır. Bizler birbirimize destek olmayı sevmediğimiz için de bu başarıları çoğu zaman ya duymayız ya da  görmezden geliriz. Bu da yeni yetişen nesillerde “bizler başarılı olamayız” şeklinde genel bir kabulün oluşmasına, bir anlamda öğretilmiş  bir çaresizlik düşüncesinin yerleşmesine neden oluyor.

Bu girişten sonra, yeni tanıştığım, pırıl-pırıl idealist bir akademisyen hemşerimizden bahsetmek istiyorum. Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, rektörlük görevine başladığı günden itibaren üniversiteyi atağa kaldırmış ve gecesini gündüzüne katan bir çalışma temposu içerisinde bulunmuş.

Önce üniversitenin içindeki problemleri bir-bir çözmüş. Ardından da  üniversitede eğitim ve öğretimin dört duvarla sınırlı kalamayacağı, kentle bütünleşilmesi  gerçeğinden hareketle kolları sıvamış. Bitlis’in tanıtımından kalkınmasına  kadar birçok değişik alanlarda projeler hazırlamış ve bunların bir kısmını uygulamaya koymuş, bir kısmı da önümüzdeki günlerde uygulamaya konulacak.

Bu çalışmalarda tam anlamıyla başarıyı elde edebilmek içinde üniversite bünyesinde öğrenci,  akademisyen ve personelle kent genelinde de sade vatandaşından bürokrat, siyasetçi ve sivil toplum örgütü yöneticilerine kadar herkesle sıcak bir diyalog kurmayı başarmış. Samimi ama tadında, kıvamında bir diyalog gerçekleştirmiş.

Kendisiyle ilgili bilgilerin önemli bir bölümünü Bitlis basınından öğrenme imkanım oldu. Ancak kendisiyle de sınırlı bir süreyle de olsa  bir sohbet gerçekleştirdik. Bitlis’in tıpkı Siirt gibi  birçok alanda büyük bir potansiyele sahip olduğuna inanıyor. Buradan hareketle Bitlis’le ilgili birçok proje hazırladığını belirtiyor. Bu projelerin hayata geçirildiği an Bitlis’in konumunun bugünkünden çok daha farklı olacağı bir gerçek.

Prof. Dr Yardım, birçok Siirt’liye ilham olacak derecede de bir Siirt aşığı ve Siirt’in bugünkü durumuna da çok üzülüyor. Bu konuda üzerine düşen her görevi yerine getirmeye hazır olduğunu da ifade ediyor. Birbirine yakın olan illerden birinin kalkınması halinde diğer illerinde bunlardan etkileneceğine inanıyor. Bitlis’in kalkınmasının Siirt’in kalkınmasına, Siirt’in kalkınmasının da Bitlis’in kalkınmasına ivme kazandıracağına inanıyor.

Özetle başarılı hemşerilerimize sahip çıkalım onları yeni nesillere örnek olarak tanıtalım. Tanıtalım ki, sayıları artsın. Tanıtalım ki, ülkemizin her  bir kurumunda üst düzey yönetici ve siyasetten spor ve sanata kadar her alanda başarılı Siirt’lileri görebilelim. Ama bunu yaparken lobiciliği de  lütfen artık öğrenelim. Yeni yetişen  gençlere sahip çıkalım ve onların merdivenleri daha kolay çıkmalarına ve karşılaştıkları engelleri aşmalarına yardımcı olalım.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.