REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İDLİB’TE AKACAK KAN DURDURULABİLECEK Mİ?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İDLİB’TE AKACAK KAN DURDURULABİLECEK Mİ?
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
5 views
17 Eylül 2018 - 13:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Suriye’de yaşanan gelişmelerin İdlib’de nasıl seyredeceği konusundaki endişeler devam ediyor ve ülkemiz kan dökülmesine sebebiyet vermeyecek bir çözüm arayışını sürdürürken Esad rejimi Rusya ve İran’dan aldığı destek doğrultusunda karadan saldırma hazırlıklarını sürdürüyor.

Komşu ülkede başlayan gelişmelerin günümüze dek olan seyrine bakıldığında, sayısız çelişkiler olduğu gerçeğini görmemek mümkün değil. Başlangıçta birlikte hareket ettiğimiz ve Esad rejimini yok etmek isteyen ABD’nin, Rusya’nın engellemesi sonucu hedefine ulaşmayınca yeni senaryoları           devreye sokmaya çalıştığı gözden  kaçmıyor ve şimdi de Rusya ile İran’ın desteğini alan Esad rejiminin İdlib’e saldırma hazırlığı nedeniyle yaptığı açıklamada; “Kimyasal silah kullanılması durumuna  müdahale edeceğini” dile getirmekle yetindiği anlaşılıyor.

Suriye sorununa çözüm üretmek için Rusya ve İran ile garantörlük görevini üstlenen Türkiye ise İdlib’de bir saldırı olmasına karşıdır ve burada kan dökülmemesi, göç edecek insanların sebebiyet vereceği olumsuzluğu önlemek gayesiyle çırpınırken, diğer iki garantör devlet bu görüşle çelişkili bir tutum içindedir ve İdlib’in nelere gebe olacağı önümüzdeki günlerde anlaşılmış olacaktır.

İdlib’de akacak kan olasılığını önlemek için ülkemiz tarafından seferber edilen gayretler arzulanan bir sonucu vermediği taktirde bölgedeki endişe verici durumun daha da tırmanacağı muhakkaktır. Binlerce kişinin daha ölümüne sebebiyet verecek yeni gelişmeleri tasvip etmenin, terörü benimsemekle eşdeğerlik arz ettiğini söylemek, yanlış bir görüş değildir sanırım. Bölgede sadece çıkarlarının mücadelesini verenler, akan kanı ve diğer rezaletleri umursamıyorlar. “süper güç” olarak ifade edilen güçlerin, İdlib’deki gelişmeler nasıl seyrederse seyretsin birbirlerine zarar verecek şekilde karşı karşıya gelmeleri ihtimali ise yok denecek kadar zayıftır ve daha önceleri de dile getirdiğim bu görüşü muhafaza ettiğimin altını çizmek isterim. Dış politikada çelişkiler içine düşmemek için çok daha dikkatli olmak gerektiği ise edinilen tecrübelerle anlaşılmıştır sanırım. Temenni edilir ki, İdlib konusunda kan dökülmesini ve diğer olumsuzlukları önleyecek bir çözüme ulaşılır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.