REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İFLAS EDEN, KEPENK KAPATAN VE KONKORDATO İLAN EDEN İŞ YERLERİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İFLAS EDEN, KEPENK KAPATAN VE KONKORDATO İLAN EDEN İŞ YERLERİ!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
47 views
26 Eylül 2018 - 13:36
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son aylarda Türkiye genelinde İFLAS EDEN, KEPENK KAPATAN ve KONKORDATO ilan eden iş yerleri ve şirketlerin sayılarında adeta bir patlama yaşanmaktadır. Ekonomik kriz yok deniliyor ama piyasada bunun aksi durumlar yaşanmaktadır. İflaslar, kepenk kapatan iş yerleri ve işleri bozulduğu için ödeme güçlerini kaybeden şirketlerden konkordato ilan eden şirketlerin sayıları giderek artmakta.

İflası, kepenk kapatmayı biliyoruz da peki, konkordato nedir. Konkordato, borçlunun alacaklılarının 2/3’ü ile (bu orana denk gelen alacaklıların alacak tutarının da borçlunun borçlarının 2/3’ü oranında olması gerekir) yaptığı, ticaret mahkemesinin de tasdiki ile geçerlilik kazanan bir anlaşmadır. İmtiyazsız alacaklılar borçlunun borçlarının belirli bir yüzdesinden feragat eder ve borçlu da, borçlarının konkordatoda kabul edilen kısmını ödeyerek borçlarının tamamından kurtulabilir. Genelde dürüst şirketlerin başvurdukları bir durumdur. Mali durumları bozulan, ödeme gücünü kaybeden ve konkordato hükümlerinden faydalanmak isteyen borçlu, İcra Tetkik Mercii Hakimliği’ne başvurur. Borçlu dilekçesinde konkordato sürecinde borçlarını ödeyebileceği durumu gösteren projesini ve ayrıntılı bilançosunu verir.

Başvuru makamı borçlunun teklifini, konkordato süresi verilebilmesi için uygun şartlarının olup olmadığını araştırıp inceler. Borçlunun varlıklarının, borçların en az %50 sini karşılamaya yetip yetmeyeceği ve borçlunun teklifinin varlıkları ile uygun olup olmadığını tespit etmek için İcra Tetkik Merciinin bilirkişiye başvurması gereklidir. İcra Tetkik Mercii bilirkişinin yapacağı inceleme sonucunda; Konkordato süresi verilmesi için gereken şartları borçlunun taşımadığı sonucuna varılırsa, konkordato başvurusu reddedilir. Borçlunun gerekli şartları taşıdığı sonucuna varılırsa, borçluya konkordato süreci tayin edilir ve komiser atanır.

Bir ekonomik krizin yaşandığı iflaslardan, kepenk kapatan ve konkordato ilan eden şirketlerin varlıklarından açık bir şekilde belli olmaktadır. Minareye kılıf uydurmak mümkün değildir. Ne kadar kılıf uydursanız uydurun alemi ortada kalır…

ANEKDOT

Nasrettin Hoca uzun süre borcunu ödemeyen birisinden alacağının tahsili için evine gider. Eve yaklaştığı zaman, adamın pencereden baktığını görür. Usulca kapıyı çalar. Adam, kapıyı çalanın Nasrettin Hoca olduğunu ve alacağını tahsil için geldiğini anlayınca, Hanımına:

-Hoca beni soracak. (Evde yok) de! diye tembih eder.

Bu arada hoca kapıyı çalar. Kapıyı açan hanımına, beyini sorar. Kadın, kocasının talimatına uyarak:

-Kocam evde yok! deyince,

Hoca gülümseyerek cevap verir:

-Kocana söyle, bir daha gittiğinde  BAŞINI EVDE UNUTMASIN!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.