Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İki Yıldır Kayıp Olan Gencin Cenazesi Mezarlıkta Bulundu!

Kendisinden yaklaşık 2 yıldır haber alınamayan Mehmet Ali Okan’ın cenazesi, Belarus’ta bulunan kimsesizler mezarlığında bulundu.

Kendisinden yaklaşık 2 yıldır

Şırnak-İdil nüfusuna kayıtlı Okan, arkadaşı Tayyip Belge ile 18 Kasım 2021 tarihinde Belarus’un başkenti Minsk’e gitmek için İstanbul Havalimanı’ndan uçağa bindi.

Minsk şehrine ulaşan iki genç 19 Kasım 2021 tarihinde binlerce göçmen ile birlikte Polonya Devletine geçmek üzere sınıra gitti.

Okan ve Tayyip Belge’nin bulunduğu 4 bin civarındaki göçmen Kasım 2021 tarihinde Avrupa ülkelerine geçebilmek için Avrupa Birliği (AB) ülkesi olan Polonya’ya geçmek istedi.

Belarus’un AB ile yaşadığı sorun nedeniyle Polonya göçmenlere izin vermedi.

O zamandan beri 24 yaşındaki Mehmet Ali Okan’dan haber alınamıyordu.

Aile, haber alamadığı çocuklarının cenazesine ulaştı.

Cenazesi kimsesizler mezarlığında bulundu

Cenaze, Avrupa ülkesi Belarus’ta bulunan bir kimsesizler mezarlığında bulundu.

Şırnak Haber’in aktardığına göre aile, DNA örneğini eşleşmesi üzerine cenazeyi alarak İdil’e getirecek.

Mehmet Ali Okan’ın cenazesi 29 Ekim tarihinde hava yolu ile Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanına getirilerek İdil İlçesine bağlı Kuyulu (Serêgir) defnedileceği öğrenildi.

“Şartlar zorlaştığı için gitmek istedi”

Baba Nuretttin Okan, günlerdir haber alamadığı oğluyla son görüşmelerini İdil Haber’e anlatmış ve “Birlikte olan arkadaşı şu an Minsk’e dönüyor. Tek haber alınamayan benim oğlum kaldı. Ayın 18’inde İstanbul Havalimanı’ndan Minsk’e uçtu. Bir gece otelde kaldı. Oradan sınıra gittiler. Pazartesi günü beni arayıp, Polonya’da yakalandık, bizi sınıra götürüyorlar dedi. Birkaç gün sınırda bekletildiler. Orada üşüdüğünü, eve dönmek istediğini söyledi. Yemek yok, su yok, günlerce açık arazide beklediler. Perşembe günü öğleden sonra başka bir numaradan aradı, son konuşmamızı yaptık. Üzerindeki her şeyi askerin aldığını söyledi. Pasaport, telefon… Üzerinde hiçbir şey bırakmamışlar. İki gün sonra oğlumun telefonu aktifti. Arapça konuşan biri çıktı. Arkadaşlarımdan birinden çevirmesini istedim. Konuştuğum kişi, biz çıkarken rastgele telefon dağıttılar dedi. Ne kadar doğru bilmiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Babası, oğluyla ilgili yaptığı açıklamada “Şartlar zorlaştığı için gitmek istedi. Rahat yaşamak için, başka da bir amacı yoktu. Cezası, mahkemesi yoktu. Sicili tertemiz bir çocuk” demişti.