Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

İKİNCİSİ DAHA DA GÜZEL OLACAK; TÜRK MUTFAĞI HAFTASININ ARDINDAN

Türk Mutfağı etkinlikleri sona erdi.. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşleri hemşerimiz Emine Erdoğan’ın, kültürümüzün önemli bir bölümünü oluşturan yemeklerimizden günümüzün globalleşen dünyasının etkisiyle kaybolmaya yüz tutanlarını yaşatmak ve onları yeni nesillere tanıtmak amacıyla ülke genelinde düzenlenmesini sağladığı hafta etkinlikleri kapsamında Siirt’te de iki faaliyet gerçekleştirildi.

İlk etkinlikte konunun uzmanları sunucu ve TV program yapımcısı hemşerimiz Aynur Ayaz’ın moderatörlüğünde gastronomi sektörünü tartıştılar ve tamamına yakını Siirt Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Aşçılık bölümü ile teknik liselerin mutfak bölümü öğrencilerinden oluşan katılımcıların sorularını cevaplandırdılar.

İkinci faaliyet Kızlar Tepesi Parkı Belediye Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi. Burada çok sayıda bayanın katıldığı ve ana yemekler ile tatlılar kategorilerinde düzenlenen yöresel yemek yarışması düzenlendi.. Tam bir bahar havasını andıran güzel havanın etkisiyle çoluk, çocuk bütün bayanlar gönüllerince bir kaç saatlik zaman dilimi geçirme imkanı buldular.. Akrabalarıyla ve ahbapları ile hasret giderdiler.. Bu manzarayı yıllar öncesinde bayanların tek eğlencesi olan ve bayanların belirli günlerde yine kentin belli alanlarında bir araya gelerek eğlendikleri “şıherlere “ benzettim.

Bu güzel tablo Vali Osman Hacıbektaşoğlu, Vali Yardımcıları ve İlçe Kaymakamlarının halkın arasına karışmaları ve uzun uzun sohbet etmeleri ile daha da görkemli bir hale geldi.

Özetle, bu güzel tablo neredeyse yemek yarışmasını unutturdu ve onu geride bıraktı.

Yine yarışmaya dönecek olursak bu yarışma ilk defa ve çok kısa bir süre içerisinde hazırlandı.. Bu nedenle eleştiri yapmamak gerektiği düşüncesindeyim.

Yıllardan beri bir gazeteci ve kültür alanında faaliyet gösteren ÇEKÜL Vakfı il temsilcisi olarak gözüme ilişen bazı hususlarla önerilerimi organizasyonu gerçekleştiren Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile ADEM ve ÇATOM yetkilileriyle paylaşacağım.

Bu notu düştükten sonra sıra teşekkürlere geldi.. Başta Vali Hacıbektaşoğlu, Vali Yardımcıları Samet Öztürk ve Fatih Kurt ile ilçe kaymakamları, Kültür ve Turizm Müdürlüğü, ADEM ve ÇATOM yetkililerini kutlar ve teşekkür ederim.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER