Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

İKTİDAR OLMADAN YAPTIRABİLMEK!

Yapılması gereken bazı şeyleri iktidar olmadan yaptırabilmek, halk nazarında iktidarın en büyük adaylarından biri olunduğunun göstergesi olarak algılanmaktadır.. Bütün siyasi partiler programları ile vardır ve programları ile birbirinden ayrılırlar.. Var olduğu zamanlarda Bakanlar Kurulu da “hükümet programı” ile kendisini sınırlardı.. Siyasi partilerin programları, ilkeler ve hedefler bildirgesidir.. Aynı zamanda tercihlerini ortaya koyar.. Toplumun, hangi kesimini destekleyeceğini, gelişmelerini öngöreceğini de belirler. Çoğunluğu kazanan parti veya partiler, hükümet programını meclise sunarak, kendini bağlardı.. Doğal olarak, devletin kalkınma planlarını, yıllık plan ve programlarını da gözetirdi.. Devletin planları ile partinin programının uyumundan “hükümet programı” ortaya çıkardı.. Zamanında ilgiyle okur, izlerdik.. Şimdi, ne parti programı kaldı, ne de hükümet programı.. Hatta devletin kalkınma planları dahi yok.. Var olduğunu savunanlar için zevahiri kurtarma planı olduğunu söylemek de mümkün. Bunu görmek için birinci 5 yıllık kalkınma planından bugüne kadar kalkınma planlarının incelenmesi yeterli olacaktır.. Kalkınma planlarının süreç içinde hem nitelik hem de nicelik kaybı içinde olduğu gözlemlenebilir.. Planlamadan, plansızlığa dönüşmenin ayrıntılarını, yapılacak karşılaştırma gösterecektir.
Kısacası, hiçbir yerde plan ve program yok.. Anayasa hukuku açısından farklı söylemler dile getirilebilir, ama plan ve program yoksa hükümet de, iktidar partisi de yoktur.. Gerek anayasa hukuku, gerek siyaset bilimi açısından teorik tartışma ve açıklamalar yazımızın konusu değildir.
İktidar partisinde, parti programı ve hükümet programının olmadığının en büyük kanıtı, son yıllarda yaşananlardır.. Ana muhalefet partisi liderinin söylediklerinin, kamuoyuna yansıttığı toplumsal taleplerin, iktidar sahibince yerine getirilmesi süreci, iktidar partisi programının olmadığının, hükümet programının olmadığının açık  kanıtı ve göstergesidir.

İktidar, muktedir değildir; muktedir, iktidar değildir.. İktidar; parti programı ve hükümet programı ile bağlı olsaydı, şunlar ya yaşanmazdı ya da programlarda yer alırdı.. Emeklilere bayram ikramiyesinin verilmesi, sözleşmeli çalışanların kadroya alınması, asgari ücretin artırılması, emeklilikte yaşa takılanların sorununun çözülmesi, ek göstergenin artırılması, öğrencilerin kredi borcundan faizin silinmesi gibi talepler ana muhalefet partisi ve diğer muhalefet partileri tarafından dile getirildikten sonra iktidar tarafından yerine getirilmiştir.

Bu tezleri savunmayanlar iktidardan gider, savunanlar ise iktidar olurdu.. Aslında, bu yaşadığımız, bir demokrasi dramıdır.. Partiler varsa ayrılıklar olacaktır.. Farklı programların, tezlerin savunulması beklenir ve farklı tezleri ileri sürenlerin konumu, aldıkları toplumsal desteğin artmasıyla veya azalmasıyla iktidar, muhalefet ilişkisi ve değişimi ortaya çıkar.

Ne yazık ki, bu teori işlemiyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER