REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İL DIŞINDAN GELEN KAMU GÖREVLİLERİNİN AİLELERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İL DIŞINDAN GELEN KAMU GÖREVLİLERİNİN AİLELERİ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
9 views
30 Eylül 2019 - 17:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Doğal olarak bu da nereden çıktı dedirtecek bir konu ama, yılda bir kez de olsa zaman-zaman değindiğim ve bana göre önemli sorunlarımızdan olan bir sorun.

Neden önemli, çünkü il dışından gelen kamu görevlilerinin bir kısmı ailelerini Siirt’e getirmiyorlar. Açık söyleyelim bunun da anlamı bu görevlilerin yarım kapasite ile çalışmaları demektir. Çünkü bu kamu görevlilerinin Arapça deyimde olduğu gibi “aynen iye ıl barra” yani gözleri dışarıdadır. En ufak bir fırsatı kaçırmaz, hemen kendilerini il dışına ve dolayısıyla ailelerinin bulunduğu memlekete atarlar.

İsim veremeden iki örnek vereyim. Birkaç yıl önce 2.5 yıl süreyle ilimizde görev yapan bir il müdürünün ilimizdeki toplam kalış süresini kendisine vekalet eden müdür yardımcısı ile hesapladık. Ne çıktı biliyor musunuz? Toplam 6 ay. 30 ayda 6 ay ilimizde kalarak görev yapmış ve üstelik bu  6 ay bir defada değil de bölük pörçük olarak geçirilmiş süreler. Diğer süreler, rapor, izin , seminer ve benzeri  şeyler bahane olarak öne sürülerek geçirilmiş. Bir anlamda hak edilmeden alınan maaşlar.

Bu şekilde görev yapan bir müdürün bu ile katkısı ne olabilir?  Oysa, bu müdür ailesini buraya getirmiş olsaydı, burada mutlu bir yuvası olsaydı, böyle bir şeyin olmasına imkan olmaz ve müdürün, dolayısıyla kurumun da verimi artardı.

Halen görevde olan bir başka kurum amirimiz var. İstisnasız her on aramamın 5-6’sında il dışında, ya izinli, ya da raporlu. Geçen gün bu durumu Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Murat Erman’la bir sohbette dile getirdik. Kendisi de üniversitede daha önceki yıllarda görev yapmış üst düzey bir akademisyenin durumunu örnek verdi ve bu konuda haklı olduğumu belirtti.

Bu nedenle burada görev yapacak kamu görevlilerinin ailelerinin de yanlarında olması gerekiyor. Bunu derken, elbette güvenlik ve sağlık gibi mücbir nedenlerle gelemeyenleri kast etmiyoruz. Sözümüz hiçbir nedeni olmadığı halde, yalnızca buranın yaşam şartlarını beğenmedikleri için eşlerinin yanına gelmeyenlere.

Bununla ilgili bir önlem alınabilir mi? Demokratik bir ülkede çok zor. Ancak bir ayrıntı gibi gözükmesine rağmen önemli bir konu. Keşke bir şeyler yapılabilse…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.