REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İL KOORDİNASYON KURULUNUN ARDINDAN (1)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İL KOORDİNASYON KURULUNUN ARDINDAN (1)
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
5 views
17 Ekim 2018 - 11:43
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

2018 yılı il koordinasyon kurulu son toplantısı gerçekleştirildi. Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen bu toplantıda, rakamlarla, bu rakamları değerlendirerek konuşan  Vali Ali Fuat Atik yatırımlar açısından resmen sınıfta kaldığımızı tescil ettiler.

2018 Ekim ayı itibariyle 351 proje üzerinde çalışmalar yapıldığını belirten Vali Atik, çalışmalarla ilgili olarak şu bilgileri verdi; ”Bu projelere ayrılan ödenek miktarı 572 Milyon 346 Bin TL olup, 238 Milyon 43 Bin TL harcama yapılmıştır. Projelerin nakdi gerçekleşmeleri % 42, fiziki gerçekleşmesi ise % 55 olmuştur. 351 projeden 115’i tamamlanmış, 140’ı devam etmekte, 28’i ihale aşamasında ve 68 projeye de çeşitli nedenlerden dolayı henüz başlanamamıştır.”

Bu rakamlara yapılacak bir yorum yok aslında. Her şeyi açık bir şekilde ifade ediyor. 351  proje yürütülmüş, buna karşılık 68 projeye ise hiç el atılmamış. Yani projelerin yaklaşık 7’de birine hiç başlanmamış. Bu olayın bir yönü ama, esas üzücü yanı ise  başlanan projelerin önemli yönü ise bunların gerçekleşme yanı.

Bu projelerin ödeneklerinin kullanılma oranı % 42, fiziki gerçekleşme oranı ise yalnızca %55. Ödeneklerin kullanılmasında % 50’nin altında kalmışız. Fiziki gerçekleşmede ise bu oranı çok az geçmişiz. Yani her iki kategoride de sınıfta kalmış durumdayız.

Yılın bitimine şunun şurasında iki ayı biraz aşkın bir zaman dilimi kalmış. Üstelik kış mevsimine girmiş durumdayız. Bu dar zaman diliminde ve olumsuz hava şartlarında bu zararın telafi edilmesi, yani bu projelerin tamamlanması imkansız. Taş çatlasa bu oranlar yıl sonuna kadar %70’ler oranına vardırılır. Bunun ötesinde mümkün değildir.

Bu durumda Siirt, yine zararda oluyor. Gelen ödenek kullanılmamış oluyor veya ileriki yıllara sarkmış oluyor. Bu durumun iyice araştırılması gerekiyor. Çünkü kullanılmayan her TL’lik ödenek bu memleketin ekonomisinden çalınan para demektir, işsizliğin artması demektir, esnaf tüccarın işyerini kapatması demektir ve bu da memlekete ihanet demektir. Bunun başka bir izah tarzı yoktur.

Bu konuyu yarınki yazımızda da sürdüreceğiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.