REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İLÇELERİMİZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLÇELERİMİZ
6-Ayhan MERGEN
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
5 views
24 Kasım 2017 - 13:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemizde bugünkü yapılanmada 81 il ve 959 ilçe bulunmaktadır. Tabi ki il merkezleri ve ilçelere bağlı olarak 40 bin civarında mezra ve köy de idari yapılanmamızda yer alıyor.

İl  merkezleri ve ilçelere baktığımızda bazı il merkezlerinin daha büyük ve daha gelişmiş olduğunu görüyoruz. Bunlar o ilin gerek nüfus ve gerekse kalkınmışlık düzeyleri açısından daha üst düzeylere gelmelerini sağlıyorlar. Türkçe’mizdeki “Boynuz kulağı geçer” veya “Çırağın ustayı geçmesi” gibi, bu ilçeler bağlı oldukları iller kadar öneme sahip oluyorlar. En az onlar kadar tanınıyor ve onlar kadar da ekonomilerine katkıda bulunuyorlar.

Şöyle bir haritaya baktığımızda buna uygun bir durumda olan birçok il ve ilçe görürüz. Örneğin bir Tarsus, bir İskenderun, ya da bir Bandırma veya Merzifon. Bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkün ancak  ilk aklıma gelenler bunlar…

Daha yakın bir-iki ilimize baktığımızda da bir Tatvan’ı görüyoruz. Bağlı olduğu Bitlis ili kadar tanınan ve ondan çok daha fazla gelişen. Yine bir Şırnak’ta Cizre’yi görüyoruz. Cizre her açıdan il merkezinden daha önde hatta, bu nedenle il merkezi olması düşünülüyordu. Tıpkı Hakkari ve Yüksekova gibi. Yine bir Mardin’e baktığımızda onu geçen ve onun kadar önemli üç ilçeyi görüyoruz; Kızıltepe, Nusaybin ve Midyat.

Siirt’e baktığımızda maalesef ilçelerimiz arasında istenilen düzeyde bir kalkınmışlığa ulaşmış ilçemiz yok. En büyük ve en gelişmiş ilçemiz olan Kurtalan bir Tatvan’ın bir Cizre’nin üçte biri kadar olamıyor.

Diğer ilçelerimizin durumu da meydanda hepsini toplasak gerek nüfus, gerekse ekonomik açıdan orta ölçekli bir ilçe kadar olamıyorlar. Bu ilçelerimizin hepsinin doğal güzellikleri var ve bu güzelliğe güzellik katan güzel insanları var ancak, ekonomik açıdan bir güç olmayınca o güzellikler çokta etkili olamıyor.

Batman ilinin de bize benzer bir tarafı var. İlçeleri küçük ve ekonomik açıdan çok güçlü değiller. Orada  Hasankeyf ilçesi var, bizde de Tillo. Umarım ilçelerimiz hak ettikleri kalkınmışlık düzeyine en kısa zamanda  ulaşırlar.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.