Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İlimiz Milletvekili Tuncer Bakırhan, TBMM’ne Uyuşturucu Konusunda Acil Önlem Alınması Gereğiyle İlgili Soru Önergesi Verdi

Bakırhan, Siirt’te uyuşturucu madde kullanımı ve satışıyla ilgili acil tedbirler alınması, uyuşturucu maddelerin satışının ve kullanımının engellenmesine yönelik tedbirlerin alınması ve uyuşturucunun zararlarıyla ilgili toplumsal bilincin oluşturulmasına katkı sunmak amacıyla Meclis Araştırması açılmasını talep etti.

Bakırhan, Siirt’te uyuşturucu madde

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Siirt’te uyuşturucu madde kullanımı ve satışıyla ilgili acil tedbirler alınması, uyuşturucu maddelerin satışının ve kullanımının engellenmesine yönelik tedbirlerin alınması ile bu tehlikeli uyuşturucunun zararlarıyla ilgili toplumsal bilincin oluşturulmasına katkı sunmak amacıyla Anayasa’nın 98. TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105. Maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz.

 Tuncer BAKIRHAN

Siirt Milletvekilli/TBMM İdare Amiri

GEREKÇE

Uyuşturucu kullanımı ve madde bağımlılığı sorunu toplumumuzda ciddi bir şekilde yer almaktadır. Gerek derinleşen iktisadi, ekonomik ve sosyal krizlerin etkileri, gerekse de uyuşturucuyla mücadelenin yeterince yürütülmemesi nedeniyle madde kullanımı giderek artmakta ve yaygınlaşmaktadır. İnsanları maddi ve manevi olarak hareketsiz kılan, kendisinden beklenen fonksiyonların yitirilmesine sebep olan uyuşturucu madde bağımlılığı her geçen gün Türkiye’de olduğu gibi vekili olduğum Siirt’te her geçen gün artmaktadır. Bu artış giderek daha küçük yaşlara doğru ilerlemektedir. İnsanın psikolojik, biyolojik ve sosyal hayatı üzerine akıl almaz tahribatlar yaratan bu maddeler gerek birey gerekse toplum için ciddi bir tehlike oluşturmaktadır. Esrar, kokain gibi uyuşturucuların kullanımı ve satışının ciddi bir şekilde önlenemeyişi durumun vahametini daha da artırmaktadır. Özellikle etkin ve kararlı bir mücadelenin yürütülmemesi, sorunu daha da derinleştirmektedir.

Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı’nın yayınladığı 2023 Türkiye Uyuşturucu Raporu’nda captagon ve metamfetamin yakalamalarındaki büyük artış dikkat çekiyor. Rapora göre Captagon yakalamalar son 2 yılda yüzde 732 artarken metamfetaminde ise bir yılda yüzde 193 artış gerçekleşmiş. Diğer bir yandan ise Avrupa Uyuşturucu ve Bağımlılık İzleme Merkezi 2023 Avrupa Uyuşturucu Raporu da yayımladı. Rapor kapsamında 41 farklı uyuşturucu madde incelenmiş. En yaygın 6 uyuşturucudan 3’ünün en fazla ele geçirildiği ülke ise Türkiye’dir.

Uyuşturucu konusunda yayınlanan raporlara göre Türkiye’de durum böyle iken özellikle bölge illerimizin hepsinde olduğu gibi Siirt’te de maalesef uyuşturucu kullanımı özellikle gençler arasında çok yaygınlaşmış durumdadır. Uyuşturucu madde kullanımı günümüz dünyasının olduğu gibi ülkemizin ve Siirt ilinin de önemli problemleri arasında yer almaktadır. Genç nüfus ve doğurganlık sıralamasında Türkiye’de 2. Sırada yer alan Siirt, adeta bir ticari alan haline gelen uyuşturucunun merkezlerinden birine dönüşmüş durumdadır. Yapılan bazı araştırmalara göre Siirt’te yaşayan gençlerin yaklaşık %20’sinin uyuşturucu madde kullandığı tespit edilmiş. Bu oranın erkeklerde kadınlara oranla daha yüksek olduğu araştırmanın sonucuna yansımıştır. Siirt’te uyuşturucu kullanımın en yoğun olduğu mahallelerin başında eski Siirt olarak bilinen Dumlupınar, karakol, İnönü, Sakarya, Conkbayırı, Ulus ve Batı mahalleleri gelmektedir. Siirt’e uyuşturucu getirenlerin yetkililer tarafından bilinmesine rağmen bir şey yapılmadığını öne süren yurttaşlar, uyuşturucu madde kullanımının ve satışının özendirildiğini, çocuklarının sokağa çıkmasından endişe duyduklarını bildirmekteler. Aileler çocuklarını okula göndermeye korktuklarını ifade ediyorlar. Çünkü aileler, okulları çocuklarının uyuşturucuya alıştırıldığı yer olarak görüyorlar.

Siirt’te medyaya ve kamuoyuna da yansıyan haberlere göre kentte ciddi anlamda artış göstermiş olan uyuşturucu dağıtımı, satışı ve kullanımı önümüzde ciddi bir sorun olarak durmaktadır. Siirt’te toplumu zehirleyen ve bataklığa sürükleyen uyuşturucu sorunun ortadan kaldırılması, uyuşturucu madde kullanımının yayılmasına sebep olan sorumluların tespiti, tedavi merkezlerinin yaygınlaştırılması ile uyuşturucuya karşı radikal önlemler alan bir politikanın oluşturulması amacıyla meclisin sorumluluk alması elzemdir.