REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İLİMİZDEKİ İŞLETMELER

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLİMİZDEKİ İŞLETMELER
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
37 views
28 Eylül 2017 - 10:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son yıllarda sayıları oldukça artmış olmasına rağmen ilimizdeki ekonomik faaliyet gösteren işletmelerin sayısı oldukça düşük kalmaktadır. Son verilere göre ilimizde halen 6.407 işletme bulunmaktadır.

Bu sayı ile Siirt ülke genelinde işletme sayısı sıralamasında ancak 74. sırada kendisine yer bulabiliyor. İlimiz açısından üzücü bir durum.Ancak doğrusunu söylemek gerekirse çokta şaşırtıcı bir durum değil. Çünkü bir çok alanda inceleme yaptığımızda  aşağı yukarı böyle bir sıraya yerleştiğimizi görüyoruz.

İlimizdeki işletmeler nicelik bakımından bu durumda iken, nitelik bakımından da sorunludurlar. Bu işletmelerin tamamına yakını KOBİ olarak adlandırılan ve belirli bir cironun altında cirosu olan ve 250 kişiden az istihdam sağlayan işletmelerdir.

Bu işletmelerin 1.401 adeti KOBİ kapsamında değerlendiriliyor. Daha doğrusu KOBİ’ler için aranan özellikleri taşıyorlar. Yani yalnızca 6 tanesi KOBİ olarak adlandırılan küçük ve orta ölçekli işletme değil. Başka bir deyimle mevzuatın öngördüğü şekilde büyük işletmeler sınıfına giriyor. Kurtalan Çimento ve maden işletmesi ile baraj inşaatlarını çıkarın zaten  geriye ne kalıyor?

Kesin bir veri elimde yok. Ama sanırım  1.407 işletmenin,   1.401’inin küçük ve orta ölçekli işletmeler sınıfında olduğu bir başka il yoktur. Varsa da çok azdır. Bu açıdan da mutlaka sıralamaya  giriyoruzdur.

Bu durum istihdamı da olumsuz etkiliyor. Büyük işletmelerin sayısı arttıkça istihdam sorunu da kendiliğinden çözülmüş olacaktır. Her bir işletmenin ilin ekonomisine yapacağı önemli katma değerlerinde etkisiyle ilin kalkınması daha rahat  sağlanacaktır.

Bizim bu durumdan mutlaka kurtulmamız gerekiyor.İşletme sayımızı ne yapıp, yapıp  arttırmalıyız. Hem de büyük ölçüde istihdam sağlayan, ilin ekonomisine büyük katma değerleri olan dev işletmeler kurmalıyız. Biliyorum biraz hayal dolu bir dilek oldu.

Ama  biz umut ediyoruz ve umut fakirin ekmeğidir diyoruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.