REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İLİMİZE 55 KONUT!..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLİMİZE 55 KONUT!..
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
6 views
17 Ocak 2018 - 13:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TOKİ’nin bu yıl 33 ilimizde toplam 45 bin 456 kont üretmeyi hedeflediği ve konutların hiç evi olmayan vatandaşlarımıza dağıtılacağı belirtiliyor. Yapılan açıklamalara göre hangi ilimizde kaç konut inşa edileceğini dile getiren haberde, ilimize listenin en son sırasında 55 konut sayısı ile yer verildiğini okuyunca, önemli bir hizmette yine en az istifade ettirilen il olduğumuz için üzüldüm.

Üretilecek konutlardan 13 bin 323’ünü başkentimiz Ankara için hedeflendiğinin de dile getirildiği haber, ilimiz açısından üzücü olduğu kadar düşündürücüdür sanırım. Konut yapımında bazı noktaların dikkate alındığı muhakkak olsa da, Siirt için neden en az sayının öngörüldüğüne doğrusu bir anlam veremiyorum. Öyle ya, “Siirt’te TOKİ’nin konutlarına ihtiyaç duyulmuyor”, ya da “Yapılan konutlar olsa da alıcı bulmaz” diye bir tespit yapıldı da mı onun için 55 konut yeterli görülmüş? Bu merakımızı gideren olacak mı bilmiyorum ama, ilimizin bir çok hizmet alımında geri saflarda kalması yanı sıra ele alınan hizmetlerinin de uzun yıllar boyunca tamamlanmadıklarını bildiğim için üzüntümün büyüdüğünü samimiyetle vurgulamak isterim. 55 kilometrelik Siirt-Eruh yolunun 30 yıldan beri yapımının devam etmesi, en yetkili ağız tarafından talimat verilmesine rağmen yapımlarına başlanan ilk bölünmüş yollar arasında yer alan Siirt-Kurtalan yolunun halen bitirilmemiş olması, bu görüşümü teyit eden olumsuzluklardan sadece ikisidir.

Bölgemizde hizmet ödeneklerinden de en az yararlanan illerden biriyiz ve bu gerçeği görmeyen göz yoktur derken, dile getirmekte olduğumuz sitemlerimizde haklı olduğumuzu da vurgulamak isterim. TOKİ’nin bu yıl ilimiz için münasip gördüğü 55 konut, konuta ihtiyaç duyanların sayısı açısından yok denecek sayıdadır. Gerçi, günümüzde “kira öder gibi” konut sahibi olmak her babayiğidin harcı değildir ama yine de ilimiz için öngörülen konut sayısı nedeniyle önemsenmediğimizi düşünmeden edemiyorum.

Her noktasında deprem riski taşıyan ülkemizde, birinci derecede deprem kuşağında olduğu belirtilen ilimizin yukarı kesimlerinin kentsel dönüşüm kapsamına alınma beklentimizin de önemsenmediğini bu vesile ile bir kere daha vurgulamak isterim. TOKİ konutlarından en az sayıda yararlandırılması öngörülen Siirt’imizin kentsel dönüşüm beklentisine sahip çıkılırsa, umursanmaya başladığımıza kanaat getireceğimizin altını çizerek ilgililerin dikkatini çekiyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.