REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ILISU BARAJI ALTINDA KALAN YÖRELERİN, YENİ YOLLARI…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ILISU BARAJI ALTINDA KALAN YÖRELERİN, YENİ YOLLARI…
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
13 views
29 Kasım 2017 - 13:55
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Güneydoğu Anadolu Projesinin en önemli halkası olarak ifade edilen ILISU Barajı göl sahası alanının, içinde bulunduğumuz yıl su toplamaya başlayacağı belirtilmişti ama, bu beklentinin gerçekleşmediği ve gelecek yıla sarktığı anlaşılıyor. Söz konusu baraj üreteceği enerji ile ülkemiz ekonomisine bir katkı sunma yanı sıra, bazı tarım arazilerinde de sulu ziraat yapılmasına olanak tanıyacaktır.

Ilısu barajının göl sahasında kalacak yerleşim alanlarının büyük bir kesimi ilimiz sınırları içindedir ve bu nedenle bundan bir müddet önce barajın göl sahasında kalacak olan yörelerdeki köylü vatandaşlarımızın ulaşım sorunlarını gidermek için DSİ Genel Müdürlüğü, barajın göl sahasında kalacak köy yollarının Rölekasyonu Projesi kapsamında; Siirt, Diyarbakır ve Şırnak’ta 32 ayrı güzergahta 237 kilometrelik asfalt kaplı yeni yoların yapım çalışmasına start verilmişti ancak sözü edilen yolların bir an önce bitirilmesini ilimiz sınırları içinde beklemekte olan köylülerimizin ifadelerine göre, önemli çalışma gecikmiş ve önümüzdeki yıla sarkmıştır.

Dünyanın sayılı barajları arasında yer alacak olan Ilısu Barajının vücut bulmamasına yönelik sergilenen tepkiler ve protestolar unutulmuş olmasa da, fiziki bakımdan tamamlandığı açıklandığına göre, artık bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.  Üretilecek enerjiden elde edilecek gelirin yanı sıra, birçok tarım arazisinin sulu ziraata kavuşması durumu da tarım sektöründe sulama şansından yararlanacak olanların ekonomik alanda güçlenmelerine, dolayısıyla bu güçlenmenin ülke ekonomisine yansımasına da vesile olacaktır. Ilısu Barajının, bu yıl yapılan açıklamalar doğrultusunda su toplamaya başlayacak duruma getirilmemiş olması nedenini gerekli bir açıklama yapılmadığından bilmesem de, bu nedenlerin önümüzdeki yıl devam etmemesi için gereken önlemler neyse, alınması gerektiği şeklinde yapılan seslendirmelere katıldığımı vurgulamak isterim.

DSİ Genel Müdürlüğünün, Ilısu baraj gölü sahasında kalacak olan Köy Yollarının Rölekasyonu Projesi kapsamında gerçekleştirmeye karar verdiği ve aralarında Siirt’in de bulunduğu illerin 32 ayrı güzergahındaki 237 kilometrelik asfalt kaplı yeni yollarının gecikmemesi için start verilen çalışmaları denetlemesi gerekir. Ulaşım sıkıntısı çeken köylü vatandaşlarımızın yakınmalarına tercüman olarak ilgililerin dikkatini çekiyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.