REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ILISU BARAJI VE TERÖR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ILISU BARAJI VE TERÖR!
4-Fatih ARITÜRK
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
14 views
11 Haziran 2018 - 13:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son günlerde KANDİL konusu sık-sık gündeme getirilmekte ve Kandil’e Türk Bayrağının dikilmesinin zamanının geldiği vurgulanmaktadır. Seçim atmosferi içinde Kandil’e yapılan harekâtları değişik yorumlayanlar olmuyor değil. Bu harekâtların amacının, seçimlerde AKP’ye artı puanlar getirmek olduğu yolunda yorumlar var. İşin doğrusu biz bu görüşlere pek inanmıyoruz. Kan üzerinden siyaset yapılacağı kanısında değiliz. Ancak, amaç gerçekten terör olaylarının önlenmesi ise, bunu yapmanın çok daha iyi ve kalıcı bir yolu vardır. Biz bu konuya defalarca vurgu yaptık, ilgililerin ve yetkililerin konuyla ilgili dikkatlerini çekmeğe çalıştık.

Ta 1995’li yıllardan beri ortaya attığımız bir tezimiz vardı. ILISU BARAJI bir an önce yapılır ve su toplamaya başlarsa, teröre en büyük darbe vurulmuş olur, diye defalarca yazdık. Çünkü ILISU barajı tamamlanınca, teröristlerin Türkiye’ye girip çıktıkları bütün yol güzergâhları, silah, mühimmat ve yaşam malzemelerini sakladıkları mağaralar sular altında kalacak, dolayısıyla harekât alanları büyük ölçüde kısıtlanmış olacaktır.

Her ne hikmetse, ILISU barajının çalışmaları çok ağır bir tempo içinde seyretti. 2014 yılında tamamlanacağı belirtilen barajda  2018 yılının ancak altıncı ayında su tutmağa başlandı.

GAP’ın en önemli halkası olan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) binasında son aşama olan 6. ve son ünite rotor indirme işlemi Haziran ayı içinde gerçekleştirilirken su tutma işlemi de başlatılmış oldu.Karar Haber

Türkiye’nin, dolgu hacmi bakımından 2’nci, kurulu güç bakımından 4’üncü büyük barajı olan, Mardin ve Şırnak il sınırları arasında, Dicle Nehri üzerindeki en büyük baraj olma özelliğine sahip Ilısu Barajı ve HES’in tamamlanması için yürütülen çalışmalarda 450 ton ağırlığında ve 8 bin 150 milimetre çapındaki 6. ve son ünite rotor indirme işlemi her biri 250 ton kapasiteli 2 ana vinç yardımıyla başarılı şekilde yapıldı.

Birleştirme işlemi 2 ayda tamamlanan 6. rotor, yaklaşık 1,5 saat süren işlemin ardından 4,5 ayda hazırlanan stator çukuruna indirildi.

Ilısu Barajında su tutma işlemi tamamlandığında, Güney sınırımızda büyük bir rahatlama olacak, terör örgütleri tarafından kullanılan mağaraların ve yolların yüzde 90’ına yakın bölümü sular altında kalmış olacaktır. Bu sayede yeni kalekolların inşaatına dahi ihtiyaç kalmayacak, teröre kan ile değil, su ile en büyük darbe indirilmiş olacaktır. Sözün özü ILISU BARAJININ ülke ekonomisine katkısı yanında en büyük yararı, stratejik değerinin olması açısındandır.

Ilısu Barajının bir an önce, sularla dolması ve teröre karşı en önemli maniayı oluşturması dileklerimizle.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.