REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ILISU BARAJI’NDA SU TUTMA İŞLEMLERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ILISU BARAJI’NDA SU TUTMA İŞLEMLERİ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
12 views
27 Haziran 2018 - 15:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (Kısaca GAP) en önemli halkasını teşkil eden Ilısu Barajı çalışmasında sona gelindi ve su tutma işlemleri kapsamında start verilen çalışmaların yakın bir zamanda bitmesi bekleniyor. Bu barajın yapımını engellemek gayesiyle çok yönlü gayretler sarf edildiyse de ilgililerimiz kararlılıklarından taviz vermeyerek söz konusu gayretleri boşa çıkardılar.

Ülkemizin “Vizyon Projesi” olarak ifade edilen Ilısu Barajı ve HES’in yaklaşık 8,5 milyar liraya mal olacağı ve yılda ülkemiz ekonomisine 1,5 milyar lira katkı sunacağı belirtiliyor. Su tutma işlemleri devam ederken, yerleşim alanları baraj sularının altında kalan yöre halkı için Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce başlatılan çalışmaların sürdürüldüğünü de o yörelerde ikamet eden bazı köylü vatandaşlarımızdan öğrendim.

Enerji amaçlı Ilısu Barajı’ndan sulu ziraat alanında da istifade edilecek ve köylü vatandaşlarımız yılda birkaç ürün ekebilecekleri gibi, daha bereketli ürün elde etme şansına kavuşmuş olacaklardır. Çok sayıda insanımıza ekmek kapısı aralayan Ilısu ve HES proje çalışmasının tamamlanmasından sonra da istihdam sağlamaya devam edeceği, sulu tarım yapma imkanı bulacak olan arazi miktarının yaklaşık 1 milyon 200 bin dekar olacağına vurgu yapılmaktadır.

Ilısu Barajı’nın suları altında kalacak olan yerleşim alanlarının geniş bir kısmı ilimiz sınırları içinde yer almaktadır ve bu yerleşim alanları istimlak edilenlerin tümüne yakını, saptanan değerler doğrultusunda hak ediş paralarını almış bulunmaktadırlar. Türkiye’mizin 3. büyük barajı olma yanı sıra gövde hacmi ve kret uzunluğu açısından dünyanın en büyük barajı sıfatını taşıyacak olan Ilısu Barajı sayesinde bölgemiz, küçümsenmeyecek oranda ekonomik kazanımları kucaklayacak. Baraj sayesinde bölgemizde seracılık yaygınlaşırken, balıkçılık da birçok insanımız için ekmek kapısı aralayabilecektir.

Su tutma işlemlerinin bu yıl içinde tamamlanacağına muhakkak gözüyle bakılıyor olmasından derin bir memnuniyet duyulmaktadır. Bu memnuniyetin altını çizerken DSİ Genel Müdürlüğü yetkililerinin, yeni yol yapımı nedeniyle start verdiği çalışmalarda köylünün mağduriyet yaşamak istemediklerine yönelik söylemlerine dikkat çekiyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.