REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ILISUDA SONA DOĞRU GELİNİRKEN (4) PEKİ ILISUYA HAZIR MIYIZ?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ILISUDA SONA DOĞRU GELİNİRKEN (4) PEKİ ILISUYA HAZIR MIYIZ?
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
2 views
02 Mayıs 2018 - 13:41
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Daha önceki üç yazımızda Ilısu barajının tamamlandığını ve artık yakında su toplamaya başlanacağını belirterek, ilimiz topraklarına bu barajın altında kalacak olan tarihi eserlerin durumunu ele almaya çalıştık. Ilısu Barajı en fazla Siirt, topraklarından arazi alıyor dolayısıyla en fazla eserde ilimiz topraklarında sular altında kalacak.

Bu nedenle bu konu önemli. Ancak genel olarak ele almamız gereken bir başka nokta daha var.Bu baraj ilimizi tarımdan meteorolojiye kadar bir çok alanda etkileyecektir. Peki biz bunları yeteri kadar biliyor muyuz? Gerekli önlem ve çalışmaları yapmış mıyız? Kısacası Siirt olarak Ilısu’ya hazır mıyız? Dilerseniz buna da kısaca değinelim.

2-3 yıl içerisinde barajın gölü tam anlamıyla dolduktan sonra şehrin çok yakınında büyük bir göl oluşacak, Ilısu barajı su toplama alanı veya gölü. Siirt ilinde olduğu kadar diğer illerde şehir merkezine bu kadar yakın olmayacak. Yani göl suları Ilısu Baraj gölünden etkilenecek olan Batman Mardin ve Şırnak illerinde kent merkezine bu kadar yakın olmayacak.

Bu nedenle bu güne kadar batıya doğru yani Kurtalan’a doğru genişlemekte olan Siirt, artık güneye doğru yani baraj gölüne doğru genişleyecek. Şehrin güneye doğru genişlemesi açısından yeni bir durum bu. Bu durumun  mevcut arzu edilmeyen yapılaşmaya karşı bir fırsat olarak kabul edilip çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Belki yeni bir imar planı ile bu bölgeler turizm gelişme alanı olarak değerlendirilebilinir. Buraları için özel imar planları hazırlanarak çok katlı binalara izin verilemeyebilir. Bu alanda tek veya en fazla iki üç katlı güzel villaların yapılması imkanları değerlendirilebilir. Kısacası burası ayrı bir şekilde ele alınabilir.

Yine baraj gölünün tamamlanması ile birlikte su yoluyla ulaşım imkanına kavuşmuş olacağız. komşu şehirlere örneğin bir Batmana bir Şırnak ve bir Mardin’e  teknelerle ulaşım sağlayabileceğiz. Bu tekne turlarını aynı zamanda turizm amaçlı olarak ta kullanabiliriz.

Balıkçılık  konusunda sanırım çok fazla bir şey söylemeye gerek yok. İyi bir planlama ile Siirt bu alanda bir merkez haline gelebilir. Binlerce insan yeni bir gelir kapısı olarak geçimini balıkçılıktan sağlayacak hale gelir. Balıkçılık ekonomimize önemli katkılar yapar.

Sörf ve benzeri su sporları da el almamız gereken bir başka konu. Bu alanda da bir merkez haline gelebiliriz. Buna doğamızın, yamaç paraşütü ve traking gibi sporlara  uygunluğunu eklediğimizde  Siirt spor yapmak için ideal bir hale gelir. Turizm çeşitliliği adına kombine bir il haline gelebiliriz.İnanç, tarih, doğa, av ve spor turizmi gibi bir çok turizm  alanında öne çıkabilir, gelirimizi arttırabiliriz.

Bu konuya yarında devam edeceğiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.