Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

İLK BAYRAM MATEMİ!

RAMAZAN KÖŞESİ-23-

HAZIRLAYAN: MUHAMMED CÜNEYT ARITÜRK

Siirt’in, kadim yerlilerinin gelenekleri arasında “İlk Bayram Matemi!” olarak yorumlanabilecek bir etkinlik vardı. Bu etkinliğin ne olduğunu örnekleyerek anlatalım. Bunun için de, öncelikle vefat eden Siirtlilerle ilgili örf ve adetler konusunda kısa bir sunumda bulunalım. Siirtli ailenin bir ferdi öldüğü zaman, DEFNEDİLDİĞİ İLK GÜN DAHİL İLK ÜÇ GÜN TAZİYESİ VE HELETESİDİR. Geçmiş yıllarda, Helete ziyaretleri camilerde sabah, öğle, ikindi ve akşam namazlarını müteakip icra edilirdi. Şimdi, Şehrimizde kurulan taziye evleri ve taziye çadırları, bu konuda, camilerin sırtlarından büyük bir yükü kaldırmış bulunmaktadır.

Yine, ölen Siirtli için ölüm tarihini takip eden ilk üç Perşembe günü gecesi ev ziyareti, Cuma günü sabah saatlerinde de mezar ziyareti yapılması adeti vardır. İlk üç gün içine denk gelen Cuma varsa, ilk Cuma sayılmaz, ilk üç Cuma, üç günlük taziye günlerini takip eden cumalar için geçerli olur. Kırkıncı gecede de (otuzdokuzuncu günün gecesi) yaygın olduğu şekilde, genelde Mevlit-i Şerif okutularak ölümünün kırkıncı gününde,  ölü kişi anılmış olur.

İlk Bayram matemine gelince, diyelim ki bir hemşerimiz Kurban Bayramı sonrasında ve Ramazan Bayramı öncesinde vefat etmiş. O mevta için İLK BAYRAM MATEMİ, RAMAZAN BAYRAMININ GÜNLERİDİR. Siirtli atalarımız “Biz bayram yaparken, yıl içinde kaybettikleri ölüleri için onlar üzüntülü!” diyerek komşuları, akrabaları, dostları olan aileleri ziyaret eder, yıl içinde kaybettikleri aile fertleri için tesellide bulunurlardı.

Ramazan Bayramı ile Kurban Bayramı arasındaki günler içinde vefat edenlerin İLK BAYRAM MATEMLERİ ise haliyle KURBAN BAYRAMI GÜNLERİDİR. Yıl içinde vefat edenler için uygulanan İlk Bayram taziyelerinin artık giderek terk edilmekte olduğu bir gerçektir. Doğrusunu isterseniz, İslâmi kurallara uygun düşmeyen bu geleneğin hemen-hemen terkedilmiş olması isabetlidir. Düşünebiliyor musunuz! Mesela Kurban Bayramının ertesinde ve hatta Kurban Bayramının günleri içinde vefat etmiş bir Siirtlinin İLK BAYRAM MATEMİ, RAMAZAN BAYRAMININ GÜNLERİDİR. Yani, belki de on ay önce vefat etmiş biri için Ramazan Bayramı günlerinde taziye için gidilecek ve dertler tazelenecek.

Oysa İslâm dininde YAS ÜÇ GÜNDÜR. ÜÇ GÜNDEN FAZLASI HARAMA GİRER. Dinimizle bağdaşmayan gelenekleri terk etmemiz gerektiğini anımsatalım. Velev ki, bu usulleri ihdas eden atalarımız olsunlar. Yanlışı kim yaparsa ve uygularsa, yanlıştır!

Bu yılın Ramazan Bayramında geçmişte yaşanan yanlışlıklar yaşanmasın ve ilk Bayram taziyesi yapılmasın. Bayram günlerinde, (yıl içinde ölüsü vardı) diyerek ve teselli edelim derken, yaraları deşmenin anlamı yok. Dinimizi de, kendimizi de bu gibi yanlış uygulamalardan arındıralım! Ölenlere rahmet, kalanlara afiyetler dileyelim, bunu  DİNİMİZİN GEREĞİ OLMASI AÇISINDAN YAPALIM!

RAMAZAN MANİSİ

İDRAK ETTİK KADİR’İ

GÖNÜLLERİMİZ DİRİ

ELİMİZDEN TUT BİZİM

EHL-İ SELAMIN PİRİ

 HADİS-İ ŞERİF MEALİ ÂLİSİ: “ALLAH RIZASI İÇİN BİR GÜN ORUÇ TUTAN KİMSEYİ ALLAH TEALA BU BİR GÜNLÜK ORUÇ SEBEBİYLE CEHENNEM ATEŞİNDEN YETMİŞ YIL UZAK TUTAR.” (BUHARİ, CİHAD 36; MÜSLİM, SIYAM 167- 168)

BUGÜN İÇİN İFTAR SAATİ: 19:06

BUGÜN İÇİN İMSAK SAATİ:03:43

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER