REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İLK KOORDİNASYON KURULU VE VALİLİKTEN BİR TALEP (2)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLK KOORDİNASYON KURULU VE VALİLİKTEN BİR TALEP (2)
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
4 views
25 Ocak 2018 - 10:48
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dünkü yazımızda 2018 yılı ilk il koordinasyon kurulu toplantısını değerlendirmeye çalışmıştık ve bu konu önemli olduğu için bugünde toplantıyı ele almaya çalışacağız.

2017 yılı içinde uygulanması planlanan 333 projeden 49 projeye daha el atılmamış. Bir anlamda her 6 projeden birine başlanmamış. Elbette bunların arasında eskilerin deyimiyle mücbir sebeplerden dolayı başlanamamış olanlar vardır ama, 49 projenin her biri için mücbir sebepler olduğunu düşünmek biraz gerçek dışı gibi geliyor. Muhtemelen aralarında ihmalden veya eften püften nedenlerden dolayı başlanamayanlar da vardır.

Projelerin nakdi ve fiziki gerçekleşme oranları da çok düşük. Nakdi gerçekleşme % 74 fiziki gerçekleşme oranı ise %74 ve bu oranlar insanı  gerçekten üzüyor ve çok şeyler anlatıyor.

Valilikten talebimize gelince yukarıda belirttiğim her konunun da detaylı bir şekilde incelenmesi ve kamuoyunun aydınlatılmasıdır. 49 adet projeye neden başlanamamış tek-tek incelenmelidir. Varsa ihmali olanlar açıklanmalı ve gereken uyarı hatta cezaları da verilmelidir. Devam eden yatırımlarda da gecikmeler varsa (ki gerçekleşme oranları bunu gösteriyor) bunlarda tespit edilmeli ve neden gecikme olduğu ortaya çıkarılmalıdır. Burada da konunun yetkilerine gerekli uyarılar yapılmalıdır.

İlimiz adına valilikten bunu bekliyoruz. Şeffaf ve gerçekçi bir şekilde tespitler yapılmalı ve sonuçlar kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Bu yapıldığı takdirde,  2018 yılı başta olmak üzere bundan sonraki yıllarda bu tür ihmallerin meydana gelmesinin önüne geçilmiş olacaktır ve bu sonuçtan Siirt kazançlı çıkacaktır.

Gelelim koordinasyon kurulunda göze çarpan diğer konulara. Geçmiş yıllarda her koordinasyon kurulu toplantısının ana gündem konusu olan Karayolları  9. Bölge Müdürlüğü bu konumunu kaybetmeye başladı. Bu müdürlüğün son dönemlerde ilimizdeki yatırımlarını hızlandırması, Kurtalan yolu gibi yıllardan beri sürüncemede olan bazı projelerin önündeki sorunların çözülmeye başlamış olması bu kurumumuza yöneltilen eleştiri oklarının azalmasına neden oldu. Nitekim son toplantıda kurumu temsil eden müdür yardımcısı İrfan Aksu çok başarılı bir sunum yaptı. Çalışmanın verdiği haklı gurur ile sunum yapan Aksu, çok az soruya muhatap oldu ve bunlarda eleştiriden uzak bilgi almaya yönelik sorulardı.

Koordinasyon kurulunun parlayan isimlerinden biri de Kurtalan Belediye Başkanı Nevzat Karatay oldu. Yatırımcı kurum ve kuruluşların bölge ve il müdürlerini Kurtalan’a yatırım yapmaları ve yapılan yatırımlardaki sorunların giderilmesi için sık-sık sorular yöneltti,  kurum yetkililerinin desteklerini istedi.

İl Özel İdare Genel Sekreteri Hıfzullah Canpolat’ta yaptığı sunumda kurumunun nereden nereye geldiğini rakamlarla gözler önüne serdi. Son dönemlerde büyük bir atak içerisinde olan bu kurumumuz geçen yıl  19 ana grup altında, 135 projeye imza atmış durumda. Nakdi ve fiziki gerçekleşme oranları en yüksek olan kurumlarımızdan biri konumunda.

Umarım bu yıl yatırımlarda benzer gecikmeler olmaz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.