Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

(İLK KURŞUN) VEYA  KAHRAMAN GAZETECİ HASAN TAHSİN

Gerçek gazetecilerin sadece kalemleriyle değil, gerekirse canlarını ortaya koyarak vatanlarına nasıl sahip çıktıklarını vurgulamak açısından, Şehit edilişinin yıldönümünde Gazeteci Hasan Tahsin’i analım istedik.

Asıl adı Osman Nevres olan ve (HASAN TAHSİN) adıyla efsaneleşen, işgal etmek için İzmir’e girdikleri 15 Mayıs 1919 günü Yunan askerlerine İLK KURŞUNU SIKAN gazetecilik mesleğinin yüz akı KAHRAMAN GAZETECİ!

Mondros Ateşkes Anlaşmasından sonra Yunan kuvvetlerinin İzmir’i işgal edecekleri, onlara karşı direniş gösterilmemesi istenmiştir. Ancak, Padişah’ın bu fermanına rağmen, 14 Mayıs 1919 günü yapılacak işgali protesto için meydanda toplanan binlerce İzmirliye önce Belediye Başkanı Hacı Hasan Paşa sonra da “Hukuk-u Beşer” gazetesinin başyazarı Hasan Tahsin hitap ederek işgale karşı başkaldırmaya davet etmişlerdi.

Henüz 30 yaşlarında bir genç olan Hasan Tahsin çok sert bir üslupla yaptığı konuşmasında:

“Burayı Yunan’a vermeyeceğiz. Vermek isteyen kuvvetle paylaşacak kozumuz var!” diyerek İzmirlileri direnişe davet etmiş,   ertesi gün de (15 Mayıs 1919 günü) kafasındaki plânı tatbik etmek için sabahın erken saatlerinde, Konak Meydanına giderek, karaya çıkacak Yunan birliklerini kararlı bir şekilde beklemeye başlamıştır.

Saat 09:00’a doğru, Kordonboyu’ndan  Pasaport Limanına Yunan gemileri çıkarma yapmaya başlarken ve yerli Rumlar, ellerinde Yunan bayraklarıyla Yunan askerlerini büyük bir sevinç içinde karşılarken, Hasan Tahsin kalabalığın arasından sıyrılarak en ön safa geçmiş ve  gür sesle; “Olamaz, olamaz! Böyle ellerini sallaya sallaya giremezler!” diye bağırarak silahını çıkarmış ve Türk İstiklal tarihinde (İLK KURŞUN) olarak abideleşen eylemini gerçekleştirmiştir. Hasan Tahsin’in sıktığı kurşunlarla Jorj Papakostos ve Basile Delaris adındaki iki Yunan askerinin öldüğü, bunlardan birinin işgalci Yunan Alayının bayraktarı olduğu belirtilmektedir.

Bu eylemi üzerine de Yunan askerleri Hasan Tahsin’in üzerine çullanarak ve süngülerle delik-deşik ederek ŞEHİT etmişlerdir.

Mustafa Kemal ATATÜRK gibi Selanikli olan ve yine O’nun okuduğu Şemsi Efendi Okulu’nda okuyan Hasan Tahsin elbette İstiklal Savaşlarımızın unutulmayacak kahramanlardan biridir.

Hasan Tahsin’in düşmana karşı sıktığı bu İLK KURŞUN, DİRENİŞİN FİTİLİNİ ATEŞLEYEREK, İŞGALLERE KARŞI, İSYANIN DALGA DALGA YAYILMASINA YOL AÇMIŞTIR.

Mezar yeri bile belli olmayan bu Kahraman Gazetecinin anısına 1973 yılında, Konak Meydanındaki İzmir Büyükşehir Belediye Binasının hemen yanına, “Hasan Tahsin, İlk Kurşun Anıtı” ve heykeli yapılmıştır. İstanbul’da da Hasan Tahsin adına yapılmış sembolik bir mezar  bulunmaktadır.

Siirtli Halk Şairimiz Ahmet ARITÜRK’ÜN (BİR BÜYÜK DESTAN) adlı şiirinin bir bölümünde Hasan Tahsin ile ilgili yazdıklarını sunalım:

 

FRANSIZ VE İNGİLİZ HİMAYESİNDE

KAHPE YUNAN GİRMİŞ GÜZEL İZMİR’E

İŞGAL DEVLETLERİ KOSTANTİNİ’DE

SIZLANMAZ MI BUNDAN FATİH’İN RUHU

 

İLK KURŞUNU SIKTI HASAN TAHSİN BEY

YİĞİT BÖYLE GÜNDE BELLİ OLUR HEY

BİR KURŞUN ABİDE OLUVERDİ BEY

O GÜN BÜTÜN İZMİR KAN AĞLIYORDU

Evet, Şehit edilerek ebediyete intikalinin yıldönümünde HASAN TAHSİN’İ anmak, O’nun gibi bir Gazeteci olmaya imrenmek gerekir. Ama biz yine de (ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA İŞGAL ACISI YAŞATMASIN) diyerek ve kendisini rahmetle anarak yazımızı noktalarken bu vesileyle tarihimiz içinde şehit edilen tüm gazeteci meslektaşlarımızı rahmet ve minnetle anarak yazımı noktalıyorum.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER