REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

“İMAM HATAP OKULU”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“İMAM HATAP OKULU”
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
4 views
23 Eylül 2021 - 13:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yorum yazımızın başlığını okuyanlar  yazının tümünü okumazlarsa yanlış yazıldığı kanaatine sahip olabilirler. Gerçekte, başlık yanlış değil. Bir başka ifadeyle (İMAM HATİP) diye yazılacakken yanlışlıkla (İMAM HATAP) yazmış değiliz.

Hatırlıyorum da, geçmiş yıllarda  medrese hocalarımız (İMAM HATİP) yerine (İMAM HATAP) deyimini kullanırlardı. (HATAP) Arapça’da (ODUN)  demektir. İmam Hatip okullarından kızdıkları için bu okullara (ODUN İMAM) tabirini yakıştırıyorlardı.

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca diye bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün de  anlaşılan İMAM HATİP okullarına allerjisi var ki, bu okulları hedef alarak: “Çocuklarınızı İmam Hatip Lisesine göndermeyin, düz okullara gönderin. Daha az hasarla çıkarlar” buyurmuş.

Sebebini de şöyle açıklamış:

“Düz okullara gönderilenler daha az hasarla çıkar. Ben bunu gördüm denedim. Bütün çevremdeki insanlar çocuklarımızı gönderdik kız çocuklarımız geliyor, Hoca sahabeye hakaret, hadis, mezhep yok… Yani müfredat işlemiyor. Müfredattaki şeye yorum katıyor. Hangi cemaate bağlıysa veyahut mezhepsizlik, reformist, mealcilik akımı her neyse orayı empoze etmeye çalışıyor. Bugün ilahiyatta benim reddiye yaptığım adamlardan ‘Kuran değişsin’ diyen adam şu an da Ankara ilahiyatta hoca…”

Evet, (CÜBBELİ AHMET HOCA) namıyla maruf Ahmet Mahmut Ünlü Hocamız, böyle buyurmuşsa doğrudur.

Yalnız şunu da antıparantez belirteyim, başlangıçta İMAM HATİP LİSELERİ İÇİN (İMAM HATAP) deyimini kullanan çoğu medrese hocası, hariçten sınavlara girerek, İMAM HATİP DİPLOMASI almayı ihmal etmediler. Çünkü, resmi imam olabilmenin bir yolu da İMAM HATİP DİPLOMASINA SAHİP OLMAKTAN GEÇER. İNTİBAKLARI DA BUNA GÖRE YAPILIR VE MAAŞLARINDA ARTIŞ OLUR.

ANEKDOT

Öyle anlatılır ki, gözleri a’ma olmakla birlikte Kur’an-ı Kerim’i hıfzetmiş, dini bilgilerle mücehhez Siirtli hemşerimiz VAİZ OLARAK görevlendirilmiş. Ancak, Türkçesi zayıf olduğu için vazederken özellikle günahkarlar konusunda (ONLAR CEHENNEMDE HATAP GİBİ YANACAKLAR) tabirini sık-sık kullanırmış. O yıllarda bu vaizin halk arasındaki unvanı da (İŞTE ONLAR HATAP GİBİ YANACAKLAR) imiş!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.