Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

İMAM HATİP OKULLARI!

İmam Hatip Okulları, Türkiye’nin dört bir yanında mantar gibi biterken, bu oluşuma karşı yer-yer tepkiler olduğu medyaya intikal eden haberlerden anlaşılıyor. Nitekim, Türkiye genelinde (Okulumu geri istiyorum!) eylemleriyle, okullarının imam hatibe dönüştürülmesine karşı çıkan veliler ve öğrenciler var!

İmam Hatip Okulları Türkiye için bir ihtiyaç mı! Elbette, normal şartlar altında imam hatip okullarına da ihtiyaç vardır. Amma, her şeyin fazlası, fazladır.  Paranın fazlası bile insanları bozar!

Bu bakımdan, İmam Hatip okullarının sayıları, da ihtiyaca göre sınırlandırılarak, imam-hatip enflasyona yol açılmamalıdır. İmam hatip okulları için ihtiyaç duyulan alanlar bellidir. Camilerin din görevlileri ve okulların Din kültürü öğretmenlerine duyulan ihtiyaç kadar mezun verecek sayıda olmaları gerekir. Diyanet ve milli Eğitim teşkilatı, her yıl kaç yıl imam hatip, kaç din kültürü öğretmeni alacaksa, imam hatiplerden mezun olacak öğrenci sayısının da buna paralel olması lazım. Hadi, yüzde 20, yüzde 30 fazlalığı olsun. Bu sayının fazlası, fazladır. İmam hatip enflasyonudur.

İmam hatip okulu enflasyonu yanında, Türkiye’de cami ve mescit enflasyonu da vardır. Şehrimizden örnek verirsek, aynı sokak içinde ve 3-5 bin metrekarelik alanda 2-3 mescit bulunmaktadır. Çoğunun da cemaati genelde imam, müezzin ve 2-3 kişilik yöre halkından ibarettir. Oysa cami ve mescit sayısının da, cemaat sayısına orantılı olması gerekir. Cami sayısının çokluğu değil, cemaat sayısının yüksekliği tercih sebebi olmalıdır. Hele Cuma günlerine özel Cuma namazlarının mümkün olsa tek camide kılınması efdaldir. Cemaatin durumuna göre ve ancak ihtiyaç duyulduğu kadar Cuma namazı kıldırılacak camilerin sayısı arttırılabilir. Bir camii dolmuyorsa, Cuma namazı için ikinci bir camiin devreye girmesi dinen de, aklen de doğru değildir!

Biz zannediyoruz ki, imam hatip okulları ile camilerin sayıları artıkça, dinin ve dindarların kalitesi artacak. Oya, durum hiç de öyle değil. Herkes imam olursa, kim cemaat olacak! Her imam hatip okulu mezunu, kendisini imam-hatip olmuş vehmederse, imamet mevkiine kimi geçireceğiz! Din adamlarının, kalitelisini yetiştirmek gerekir. İmam Hatip Okullarına medreseciler (İmam Hatap = Odun imam) okulu derlerdi. Böylece, imam hatipten din adamı çıkmayacağını vurgulamak isterlerdi! Tabii, bu da yanlış!

Şehrimizde yaşanmış bir anekdotu naklederek, konuya nokta koyalım. Anekdot şu:

Köydeki davet yerinde, çok sayıda medrese hocası bir araya gelmişti. Namaz vakti, davet sahibi, medrese hocalarına şöyle bir bakmış. Kime imamlık teklif etse, diğer medrese hocalarını gücendirmekten çekinerek, işe espri katarak söylenmiş:

-Maşallah öylesine muhterem ve hepsi de allame hocalar bir aradasınız ki, kimin imam olması gerekeceğine karar vermek zor. Amma, dinimizde bir kural var. İmamlığa kifayet yönünden şartlar eşit olursa, imamlık, hanımı en güzel olanın hakkıdır. Şu halde, hanımı en güzel olan, buyursun imam olsun!

Kurulan bunca imam hatip okulları mezunlar vermeğe başlayınca, benzeri davetlerde de herhalde (hanımı en güzel olan buyursun, imam olsun!) denilmeğe başlanacak!

Evet, her şeyin fazlası gibi, imam hatip liselerinin ihtiyaç fazlası da fazladır. Biraz teknik liselere yönelsek  de sanayinin tesisi için gerekli ara eleman sorunu halledilirse, daha iyi olmaz mı!

TAŞLAMA

HEMŞİRELER GÜNÜNÜ

UNUTMAMAK GEREKLİ

HEMŞİRE OLSUN GEREK

ANNE GİBİ ŞEFKATLİ

 

HASTAYA ANNE GİBİ

YAKLAŞMALI HEMŞİRE

HEMŞİR NEREDEN ÇIKTI

TÜRK İŞİ BİR İŞ İŞTE

 

HEMŞİRE KADIN OLSUN

BUDUR GEREKLİ OLAN

FLORANCE NİGHTİNGALE

ÖZDEŞSİN DİYE BUNDAN

 

(SUS) İŞARETİ VEREN

HEMŞİREYE SAYGILI

OLMAK GEREK HASTADAN

OLSAK BİLE KAYGILI

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER