REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İNSANLAR VE HAYVANLAR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İNSANLAR VE HAYVANLAR!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
7 views
06 Aralık 2017 - 12:22
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bundan birkaç gün önce, medyada  oldukça geniş yankı bulan bir haber vardı. Erzincan’da orduevi nizamiyesinde bir er, yakaladığı yavru kediyi önce yumruklayıp yere fırlatmış, ardından da tekmeleyerek işkenceye tabi tutmuştu.

Bu konuyla ilgili görüntüler sosyal medyada olduğu gibi, televizyonlarda ve gazetelerde de geniş yankı buldu. Yavru kediye yapılan işkence sebebiyle dört bir yandan feryatlar, figanlar yükseldi.

Hayvanlara eziyet etmek dinimizde  büyük günahlardandır. Ancak, yasal olarak bu konuda bir müeyyide yoktur. Günah olan hayvanlara işkenceyi önlemek için konuyu yasal müeyyidelerle pekiştirmek gerekmektedir.

Dinimizin hayvan haklarına verdiği önemi vurgulamak açısından iki hâdis-i şerifin meallerini okuyucularımızın dikkatlerine sunalım:

Peygamber Efendimiz HAZRET-İ MUHAMMED (O’na, al ve ashabına salat ve selâm olsun) bir hâdis-i şeriflerinde mealen buyururlar ki:

 “Fahişe bir kadın, sıcak bir günde, bir kuyunun etrafında dönen bir köpek gördü, susuzluktan dilini çıkarmış soluyordu. Kadıncağız mestini çıkararak onunla su çekip, köpeği suladı. Bu sebeple kadın mağfirete erdi.”

Bir de hayvanlara işkence edenlere verilecek cezaya ilişkin bir hâdis-i şerif vardır. Onun da meali âlisi şöyledir:

 “Bir kadın, eve hapsettiği bir kedi yüzünden cehenneme gitti. Kediyi hapsederek yiyecek vermemiş, yeryüzünün haşeratından yelmesine de mani olmuştu.”

Bu hâdis-i şerifler ışığında hayvanlara karşı merhametli olmak ile zulmetmenin cezasının ne olduğu ortadadır.

Bütün bunlar iyi de, siz hayvanlara işkenceyi bırakın, insanların insanlara yaptıkları zulümlere, işkencelere bir bakın. Sadece hayvanlara değil, kendi hemcinslerine bile işkence eden despot zihniyetlere karşı susarak (DİLSİZ ŞEYTAN) hükmüne girenler, hayvanlardan da, daha hayvan değiller mi!

Keşke, hayvanlara karşı merhamet duygularını dillendirenler, insanlara karşı yapılan zulüm ve işkencelere de seslerini yükseltebilselerdi…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.