REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BAKAN EROĞLU’NUN GEZİSİNİN ARDINDAN VE MÜZENİN RESTORASYONU

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BAKAN EROĞLU’NUN GEZİSİNİN ARDINDAN VE MÜZENİN RESTORASYONU
6-Ayhan MERGEN
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
10 views
28 Aralık 2017 - 11:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Orman ve Su İşleri Bakanı  Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu, bir günlük bir gezi için ilimizi ziyaret etti. Bakan Eroğlu ve beraberindeki heyet Çetin Barajı inşaatını incelediler ve yetkililerden bilgi aldılar.

İl merkezinde de Valilik, Belediye ve AK  Parti İl Başkanlığını ziyaret eden Bakan Eroğlu, buralarda yaptığı konuşmalarda ilimizde yürütülen çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdiler. Anlaşılan Sayın Bakan eski bir akademisyen ve aynı zamanda bürokrat olmanın verdiği avantajlarla dersini iyi çalışmıştı. Daha önce DSİ Genel Müdürü iken bir çok kez Siirt’e gelmiş olmanın verdiği bir güvenle yatırımları anlatıyordu.

Bakan, Siirt il merkezindeki ziyaretlerini tamamladıktan sonra Tillo ilçemizde önemli bir açılışı gerçekleştirdi. Dünyaca ünlü bilim adamımız  İbrahim Hakkı Hazretlerinin özellikle astronomi alanında yaptığı gözlemlerde kullandığı aletlerle kitap ve giysilerinden oluşan ve halen torunlarının elinde bulunan eserlerin sergilendiği müzenin restorasyondan sonraki açılışını gerçekleştirdi. Her biri nadide birer eser niteliğinde olan bu eserler daha önce gerçekten çok sağlıklı olmayan bir şekilde korunup sergileniyordu. Işıklar dahil, her türlü olumsuz etkiye maruz kalıyorlardı.

Mersin’de yaşamını sürdüren ve çocukları ile birlikte ülke düzeyinde müteahhitlik işlerine imza atan hemşerimiz Cumhur Alp, geçtiğimiz aylarda Tillo’ya yaptığı bir ziyarette bu durumu görünce kolları sıvamış ve hemen konunun uzmanlarını buraya yönlendirmiş. Gerekli araştırma  ve incelemeleri yapmışlar ve hazırlanan proje kapsamında da çok güzel bir eser ortaya çıktı.

Şimdi, küçük ama güzel bir müzemiz oldu. Artık bu değerli eserlerimizin bilimsel esaslara  ve yıllara meydan okuyacak bir şekilde korunduğunu biliyoruz.  Cumhur Alp hemşerimiz isabetli ve yararlı bir işe imza attı. Oğlu Utku Alp ve diğer bazı akrabaları ile  birlikte müzenin açılışı için Mersin’den gelmişti. Yüzünde memleketine yararlı bir iş yapmanın haklı gururu  ve mutluluğu vardı. Fiziken Siirt’ten uzakta olsa da yüreğinin Siirt’le dolup taştığı her halinden belli oluyor. Bu sevginin ileride ilimize daha birçok şeyler kazandıracağına da canı gönülden  inanıyorum.

İş hayatındaki başarısı ile adından söz ettiren hemşerimizi bu hayır ve kültür işinden dolayı kutluyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.