REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İRAN’A RESMİ ZİYARET

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İRAN’A RESMİ ZİYARET
3-Yusuf Salih ARITÜRK
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
3 views
03 Ekim 2017 - 14:42
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin davetlisi olarak yarın İran’a resmi ziyaret gerçekleştirecek ve dini lider Ayettullah Hamaney ile de görüşeceği belirtilen Sayın Erdoğan’ın bu ziyaretindeki görüşmelerin, ağırlıklı olarak Kuzey Irak’ta yapılan bağımsızlık referandumunu kapsayacağı görüşleri paylaşılmaktadır.

Suriye sorununun çözüme kavuşturulması için Rusya ve İran ile birlikte hareket etme kararı alındıktan sonra İran ile olan işbirliği de önemsenmeye başlanmış ve Kuzey Irak’taki bağımsızlık referandumundan Türkiye gibi huzursuzluk duyan İran, bu karardan vazgeçmesini sağlamak için Türkiye’ye daha çok yakınlaşma ihtiyacını duymuştur.

Kuzey Irak’ta gerçekleştirilen bağımsızlık referandumuna yönelik tepkiler devam ediyor ve bu tepkilerin bundan böyle hangi seçenekler doğrultusunda eyleme dönüştürüleceği, merak edilmektedir. Yıllardır bölgede yaşanan gelişmelerin bir an önce son bulmasına yönelik önlemler alınması beklenirken, ifade edilen tepkilere rağmen gerçekleştirilen bağımsızlık referandumunun, arzulanmayan yeni gelişmelere sebebiyet verebileceği endişeleri taşınmaktadır. Irak’ı işgal ederken bu ülkenin toprak bütünlüğüne zarar gelmeyeceğini dile getiren ABD bile, “tek taraflı olduğundan” bağımsızlık referandumunu tanımayacağını dile getirdi ama, bundan sonraki süreçte nasıl bir tutum izleyeceği bilinmiyor, hatta bu görüşünün arkasında durmayabileceği olasılığından söz edilmektedir. Aramızdaki buzların erimesinden sonra dostluğunu daha çok önemsemeye başladığımız Rusya’nın da Irak’taki bağımsızlık referandumu konusundaki net düşüncesi bilinmemektedir.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimine en çok destek veren ülke olduğumuzu dile getiren açıklamanın gerçeği yansıttığından söz eden vatandaşlarımız; “Bu tutumun dikkate alınarak Türkiye’nin beklentilerine kulak verilmesi, Kuzey Irak Kürt yönetiminin menfaatine olacaktır…” diye görüş belirtmektedirler. Gerçekleştirilen bağımsızlık referandumunun tanınmayacağı ve yasal olmadığı tepkilerini sonlandıracak bir çözüm üretilemediği taktirde bölgenin arzulanmayan yeni gelişmelere sahne olabileceği endişeleri vardır ve bu endişeden uzaklaşma adına bir çözüm üretilmesi, sağduyu sahibi herkesin halisane temennisidir. Şüphesiz, önemli konuda sağduyu ile hareket etmek noktasını da önemsemek gerekiyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.