REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İRAN’DA, ABD PATENTLİ OLAYLAR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İRAN’DA, ABD PATENTLİ OLAYLAR!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
2 views
02 Ocak 2018 - 13:06
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İran’daki olayların ABD patentli olduğu açıktır. ABD ve şer ortakları Ortadoğu’yu karıştırmağa devam ediyorlar. ABD’nin şer ortaklarının başında İsrail’in geldiği de bilinen bir gerçek. İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu, İran’da devam eden hükümet karşıtı protesto gösterilerine ilişkin resmi Twitter hesabından yayınladığı videoda, “İran rejimi, İranlılar ve İsrailliler arasında nefret uyandırmaya çalışıyor. Başaramayacaklar. Bu rejim nihayet düştüğünde -ve bir gün olacak- İranlılar ve İsrailliler bir kez daha harika arkadaşlar olacak. İran halkının özgürlük arayışında başarılar dilerim” diyerek, İran’daki isyana destek olduğunu vurguladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de yaptığı açıklamada İran’daki gelişmelerden endişe duyduğunu belirtirken protestolarda göstericilerin öldürülmesi ve çok sayıda tutuklama nedeniyle endişeli olduğunu vurgulayarak, ABD’nin görüşüne destek çıktı.

Bu arada Bahreyn Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan ve ülkenin resmi haber ajansı BENA’da yayımlanan açıklamada da: “Bahreyn, istikrarsız güvenlik koşulları ve ülkedeki bazı kentlerde yaşanan şiddet olaylarını dikkate alarak bütün vatandaşlarını hiçbir şekilde İran’a seyahat etmemeye çağırıyor” denildi.  Açıklamada, İran’da bulunan Bahreyn vatandaşlarının son derece dikkatli olmaları ve en kısa sürede ülkeden ayrılmaları istendi.

İran’la ilgili tek olumlu açıklama Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapıldı. Yazılı açıklamada, İran’da yaşanan gelişmelerin kan dökülerek veya şiddet yoluyla tırmanmamasının umulduğu kaydedilirken, Ülkede başlayan protestolar etrafında yaşanan gelişmelerin İran’ın iç meselesi olduğuna vurgu yapılarak: “İran’daki durumu istikrarsızlaştırabilecek dış müdahaleler kabul edilemez” ifadesine yer verildi.

Bu arada, Türkiye’den, gelişmelerle ilgili ilk resmi açıklama yapıldı. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında yapılan uyarılar dikkat çekti. Dışişleri Bakanlığı, İran’daki protestolara ilişkin “Olayların tırmanmasının önüne geçilmesini, gelişmeleri kışkırtıcı dış müdahalelerden kaçınılmasını temenni ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İran’da 28 Aralık’ta başlayan gösterilerin yayılarak sürdüğü ve çıkan olaylarda ölenlerin olduğu, ayrıca kamu binalarının zarar gördüğü yönündeki haberlerden endişe duyulduğu belirtildi.

Türkiye’nin, dost ve kardeş İran’ın toplumsal huzur ve istikrarının korunmasına büyük önem atfettiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu bağlamda, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin halkın barışçıl gösteri yapmaya hakkı olduğu, ancak kanunların çiğnenmemesi ve kamu malına zarar verilmemesi gerektiği yolundaki açıklaması dikkate alınarak şiddetten kaçınılması ve provokasyonlara kapılınmaması lazım geldiğine inanıyoruz. Bir an önce ülkede sükunetin sağlanmasını ve sağduyunun hakim kılınarak olayların tırmanmasının önüne geçilmesini, gelişmeleri kışkırtıcı söylem ve dış müdahalelerden kaçınılmasını temenni ediyoruz.

Biran önce ülkede sükunetin sağlanmasını ve sağduyunun hakim kılınarak olayların tırmanmasının önüne geçilmesini, gelişmeleri kışkırtıcı söylem ve dış müdahalelerden kaçınılmasını temenni ediyoruz.”

İran’ın Meşhed kentinde 26 Aralık Perşembe günü hiç bir siyasi partinin çağrısı olmadan toplanan grup, ülkedeki ekonomik şartları protesto etmek amacıyla gösteriler düzenlemeye başlamıştı. Gösteriler, rejim muhalifi protestolara dönüşerek İran’ın geneline yayılmış durumda. Olaylarda çok sayıda ölüler ve yaralılar olduğu belirtilmekte.

Bir ABD senaryosu olduğu anlaşılan  olayların bir an önce sona ermesini ve kardeş İran halkının bu dış mihraklı oyunu bozmasını yürekten temenni ediyoruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.