Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

İŞÇİLER VE TATİLLER!

12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından 1 Mayıs, bayram olmaktan çıkarılmış ve kutlanması yasaklanmıştı. Darbecilerin resmi tatil olmaktan çıkardığı 1 Mayıs, yıllar sonra 2009‘da “Emek ve Dayanışma Günü” adıyla tekrar resmi tatil ilan edilerek, kutlanmaya başlandı.

1 Mayıs’ın tatil günü olması AKP’nin ve özellikle AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla gerçekleşmişti. Türkiye, resmi kurum ve kuruluş çalışanları için gerçekten tatil cenneti bir ülke. 365 gün olan yılın 104 günü Cumartesi ve Pazar günlerinin tatilidir. Bunun yanında Yılbaşı, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan), Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs), Zafer Bayramı (30 Ağustos), Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim) gibi milli bayramlarla, Ramazan ve Kurban Bayramı tatillerini hesap edin, bir de bunlara memurların ve işçilerin yıllık izinlerini ekleyin, neredeyse yılın yarısı tatillerle geçmekte.

Emeklisine, işçisine, memuruna ücret ödemelerinde gayet pinti davranan hükümetlerimiz, tatil vermek konusunda oldukça bonkördür. İşin gerçeğini söylemek gerekirse, zaten devlet dairelerinde pek yoğun bir mesai olduğu da iddia edilemez. Belli kurum ve kuruluşlarla o kurum ve kuruluşların belli servisleri hariç, işleri oturmaktan ibaret olan memurlar, işçiler vardır. Bir zamanlar “BANKAMATİK MEMURLARI” tabir edilenler bile vardı. Şimdilerde de mutlaka vardır.

Evet, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlarla, işçilerin maddi sıkıntılarının hayatlarını cehenneme çevirmiş olmasına karşılık, yine de, onlar açısından TÜRKİYE’NİN BİR TATİL CENNETİ olduğunu kimseler inkâr edemez.

Resmi kurum ve kuruluşlarda durum bu iken, özel sektörde tatil yok gibi. Haftanın 2 günü değil, 1 günü tatil yapılır. Resmi bayramlarda tatil yapılmadığı gibi, dini bayramların birinci günleri hariç, diğer günlerinde mesai vardır. İşçiler için yıllık izin de yoktur. Bunun için olacak iş bulmak arayışında olanlar, öncelikli olarak resmi kurum ve kuruluşları tercih ediyorlar ya!

Evet, 1 Mayıs igşçi bayramı ama, biz özel sektör işçilerine tatil yok. Hatta, daha yoğun  bir mesai var…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER