REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

(IŞIĞA YÖN VEREN ADAM) VEYA İBRAHİM HAKKI HAZRETLERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
(IŞIĞA YÖN VEREN ADAM) VEYA İBRAHİM HAKKI HAZRETLERİ
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
11 views
28 Mart 2018 - 14:25
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Geçen hafta ebediyete intikal eden  Amcazadem ve Eniştem Memet Necat ARITÜRK’ÜN taziyesi için 2-3 günlüğüne Eskişehir’e gitmiştim. Siirt Hava Alanı halâ kapalı olduğundan, uçağa binmek için önce Batman’a, oradan Ankara’ya ve oradan da hızlı trenle Eskişehir’e gitmek durumunda kaldım. Haliyle, dönüşte de aynı rotayı tersinden izledim. Siirt’ten, Batman’a taksiyle 1,5 saatte ulaşmama karşılık, Batman’dan, Ankara’ya da uçakla 1,5 saatte ulaşılıyor. Hızlı tren de Ankara’dan, Eskişehir’e 1,5 saatte varmakta. Hızlı tren gerçekten büyük bir nimet. 250 kilometre mesafeyi 1,5 saatten daha da az bir zaman dilimi içinde rahat ve konforlu bir şekilde kat etmekte.

Bilindiği gibi 65 yaş üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları banliyö trenleri ve Marmaray dahil olmak üzere şehir içi trenlerde ücretsiz, şehirlerarasında YHT, anahat ve bölgesel trenlerinde ise % 50 indirimli seyahat edebilmektedirler. Ben de  (YAŞ 75, YOLUN YARISI EDER!) kuralına göre bu indirimden yararlandım. Ankara’dan, çok rahat bir yolculukla Eskişehir’e ulaştım. Taziye için İstanbul’dan, Eskişehir’e gelen akrabalarımız da vardı. Hızlı trenle gelenler 3 sat gibi kısa bir zaman diliminde menzillerine ulaştıklarını ve hızlı trenin yaygınlaşması durumunda, uçaklarda yolcu sayısının büyük ölçüde azalacağını vurguluyorlardı. Gerçekten de hızlı tren öylesine konforlu ve rahat ki, Türkiye genelinde yaygınlaşırsa uçak seferlerine pek ihtiyaç kalmayacak. Ama biz Siirt olarak hızlısının değil, KARA TRENE bile hasret kalmış durumdayız. 1944 yılında Kurtalan’a kadar gelen kara trenin, hala Siirt’e gelmesinin umudunu taşıyoruz.

Bilindiği gibi bütün uçaklarda koltukların arka sepetinde dergiler ve uçak seyahatiyle ilgili bilgileri içeren kataloglar vardır. Her uçak yolculuğunda mutlaka dergileri sayfa – sayfa açar, okurum. Bu defa da öyle yaptım. THY’nın Mart ayı dergisini incelerken, tanıdık bir yazı ve çizim dikkatimi çekti. (IŞIĞA YÖN VEĞREN ADAM) başlıklı yazı Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerini konu alıyor, Tillo’da kurulu ışık sistemini anlatıyor ve çizimle destekliyordu. İbrahim Hakkı Hazretlerinin aslen Erzurumlu olduğu, tedrisatını Siirt’in Tillo ilçesinde yaptığı ve Üstadı İsmail Fakirullah Hazretleri için kurduğu sistemin detaylarının yer aldığı  yazıda “Yeni yılda doğan güneşin ilk ışınları Hocamın başucunu aydınlatmazsa ben o güneşi neyleyeyim” özdeyişine yer veriliyordu.

İbrahim Hakkı Hazretlerinin, THY’nın dergisinin Mart 2018 yılı sayısında geniş bir şekilde kaleme alınmış olması bir Siirtli olarak beni hem duygulandırdı, hem gururlandırdı. Bu duygular içinde olacak, yanımda oturan yolcuya dergideki yazıyı göstererek (BİZİM İBRAHİM HAKKI HAZRETLERİNİ ANLATIYOR) dedim. Hemen, İbrahim Hakkı Hazretlerini sahiplendim. Bu arada, Hazret-i Fakirullah, Tillo ve  İbrahim Hakkı Hazretleriyle ilgili kısa bilgiler vermeyi de ihmal etmedim. Adını bile sormadığım yolcu belki anlattıklarımdan etkilenmiş olduğu için belki de kibarlık olsun kabilinden (Nasip olursa, inşallah bir gün Tillo’ya gelir, ziyaret ederim) dedi.

THY dergisinde, Siirt’le ilgili bir yazının yayınlanması gerçekten de sevindiriciydi.  Siirt’i hep terörle özdeşleştirenlerin, İlimizin gerçek yüzünü görmelerini hangi Siirtli istemez ki!

(Işığa Yön Veren Adam) yazısına dergilerinde yer veren ve bu suretle dolaylı olarak da olsa, Siirt’in imajına olumlu katkı sağlayan THY’na teşekkürler…

TAŞLAMALAR

AFRİN’DEN SONRA SIRA

TEL RIFAT’A GELMİŞTİR

PYD/PKK’NIN

İŞİ ARTIK BİTMİŞTİR

 

TÜRKİYE, SURİYE’DEN

ÇEKİLSİN DİYENLER VAR

AKILLARINI PEYNİR

EKMEKLE YEMİŞ BUNLAR

 

OKYANUS ÖTESİNDEN

GELEN ABD NEDEN

SURİYE’DEN ÇEKİLMEZ

VAR MI HİÇ SUAL EDEN

 

BÜTÜN YABANCI GÜÇLER

SURİYE’DEN ÇEKİLSİN

TÜRK ASKERİ O ZAMAN

ÜLKEYE GERİ GELSİN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.