REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

IŞIK HADİSESİ BİR KEZ DAHA GERÇEKLEŞTİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
IŞIK HADİSESİ BİR KEZ DAHA GERÇEKLEŞTİ
49 views
23 Eylül 2020 - 11:25
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tillo ilçemizde tarihi an bir kez daha yaşandı..UNESCO Dünya Geçici Kültür Mirası Listesinde yer alan Işık Hadisesi bir kez  gerçekleşti ve pandemiye rağmen bu tarihi ana çok sayıda vatandaşımız tanıklık etti..

İbrahim Hakkı Hazretlerinin, ‘Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim’ diyerek, yaklaşık 256 yıl önce hocası İsmail Fakirulah Hazretleri’nin başucunu aydınlatması hadisesi, koronavirüs tedbirlerine uyularak ilgiyle izlendi.

Pandemi nedeniyle şık hadisesinin dev ekrandan izlendiği meydana çok az sayıda sandalye konuldu. Etkinlik için sabah namazının ardından bir araya gelen vatandaşlar, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine 2015 yılında dahil edilen, İbrahim Hakkı Hazretlerinin hocası İsmail Fakirullah’ın vefatı üzerine “Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim?” diyerek 256 yıl önce türbesinde yaptırdığı ışık düzeneğiyle güneşin ilk ışınlarının hocasının başucunu aydınlatması hadisesinin, gerçekleşmesini bekledi.

Tekbir ve salavatlar getirerek güneşin doğmasını bekleyen vatandaşlar, güneşin doğmasıyla saat 06.19’da gerçekleşen ve yaklaşık 5 dakika süren hadiseyi ilçe meydanına kurulan dev ekrandan takip etti.

Vali Vekili Resul Özdemir, burada yaptığı açıklamada Işık Hadisesi’nin bugün Kovid-19 tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda katılımcıyla izlendiğini belirterek; “İsmail Fakirullah Hazretleri tarafından yetiştirilen İbrahim Hakkı Hazretleri, pozitif ve İslami ilimlerde büyük bir başarı yakalamış, inşa ettiği ışık hadisesi düzeneği ile hocasına olan muhabbetinin, saygının ve aşkının en güzel örneğini göstermiştir” dedi.

İbrahim Hakkı Hazretlerinin aynı zamanda astronomi, geometri gibi pozitif ilimlere ışık tutan “Marifetname” adlı eserin yazarı olduğunu hatırlatan Özdemir, İbrahim Hakkı Hazretlerinin en önemli eserlerinden birinin de bu hadise olduğunu söyledi.

Vali Vekili Özdemir, ‘Yeni yılın ilk güneşi, eğer hocamın başucuna düşmezse, ben o güneşi neyleyim?’ diyen İbrahim Hakkı Hazretleri, hocasına olan saygısını, muhabbetini en güzel şekilde somut olarak gösterdiğini ifade ederek, İbrahim Hakkı Hazretleri’nin 18. yüzyılın ortalarında zirvesinde olduğu astronomi bilgisini de kullanarak kurduğu sistemle bunu gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi.

Tillo Belediye Başkanı İdham Aydın da 5 bin yıllık geçmişi olan ilçenin uzun yıllar önce bilimde zirve yaptığını belirterek; “İbrahim Hakkı Hazretleri, hocası İsmail Fakirullah Hazretlerine vefa borcu için yeni yılın ilk güneşini onun kabrinin başına indiriyor. İbrahim Hakkı Hazretlerinin babaları, Fakirullah Hazretlerinin birkaç metre ilerisinde yatmaktadır ama güneşi babasının değil de üstadının başına indiriyor. Tabii güneşi buraya indirmekle çok farklı mesajlar iletiyor. ‘En karanlık noktayı bile aydınlatırız’ diyerek bize karanlıkların içinde kalmamamız ve karanlığı aydınlatmamız gerektiğini vurguluyor. İnsanlar bunu izlerken gerçekten muhteşem duygular içerisine giriyor” diye konuştu.

Sabahın erken saatlerinde gelip ışık hadisesi olayını merakla bekleyen ve bol bol dua eden vatandaşlar telefon kameralarıyla hadiseyi kaydettiler.

İbrahim Hakkı Hazretlerinin Erzurum’daki ailesinden yedinci göbek torunu olan ve Antakya’da ikamet eden Samet Fırat Soydemir; “Dedemin hocası için bıraktığı bu eseri yerinde görmek için geldim. 34 yaşındayım ve ömrümde kırktan fazla ülke gezdim ancak Tillo’ya gelemedim ve bu durum benim için bir utanç. Ve bugün burada olduğum için çok mutluyum. Pandemi süreci tabii ki ülkemizi her anlamda etkiledi. Ancak halkımız yine teveccüh gösterip buraya gelmişler. Dedemizin bıraktığı bu eseri görmeleri bizi mutlu ediyor. Umuyorum ki, pandemi sürecinin bitmesiyle beraber burada binlerce kişi Işık Hadisesini görmek için Siirt’e ve Tillo’ya akın edecek dedi.

Işık Hadisesinin ardından Tillo Belediyesince alanda bekleyen vatandaşlara çay, çorba ve simit ikramında bulunuldu.

Programa, Vali Vekili Resul Özdemir, Vali Yardımcısı Selim Erkovan, Tillo Kaymakamı Lokman Düzgün, Tillo Belediye Başkanı İdham Aydın, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Kırda, protokol üyeleri ve sınırlı sayıda vatandaşımız katıldı.

IŞIK HADİSESİ

Tillo’da hocası İsmail Fakirullah’ın 1734’te vefatının ardından çok üzülen İbrahim Hakkı Hazretleri, “Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim?” diyerek arayışa girmişti. İbrahim Hakkı Hazretleri, hocası için yan tarafında kule bulunan bir türbe ve Tillo’nun yaklaşık 3 kilometre uzağında tepe üzerinde taş duvar yapmıştı.

Her yıl ekinokslarda doğan güneş, duvarın ortasında bulunan pencereden süzülen ilk ışınları, kuledeki aynaya yansıdıktan sonra ışığın kırılması yöntemiyle pencereden türbeye ve oradan da İsmail Fakirullah Hazretleri’nin başucuna doğuyor. 1960’lı yıllarda yapılan restorasyonda, pencerenin yerinin değişmesi sonucu düzenek izlenemez hale gelmişti. 2011’de değişik üniversitelerinden bilim adamlarının yaptıkları çalışmayla yeni bir pencere açılarak olayın tekrar izlenmesi sağlanmıştı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.