REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

IŞIK HIZIYLA KALKINMA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
IŞIK HIZIYLA KALKINMA
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
14 views
23 Kasım 2017 - 9:58
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt ili olarak bir türlü kalkınmamızı sağlayamıyoruz ve istenilen, arzu edilen kalkınmayı sağlayamadığımız gibi büyük bir göç hareketine de sahne oluyoruz. Genç bir nüfusa sahibiz ve bunların oluşturduğu işsizlik, eğitim ve benzeri sorunlardan dolayı  sürekli göç alan ve göç veren bir il konumundayız, bu durum kalkınmamızı da olumsuz yönde bir hayli etkiliyor.

Kalkınmışlık açısından ilimizin durumunu el aldığımızda  maalesef en dipte bulunan iller arasında yer alıyoruz. Türkiye genelinde hizmet veren 26 Kalkınma Ajansından biri olan ve aralarında ilimizin de bulunduğu Mardin, Batman ve Şırnak illerine hizmet  veren Dicle Kalkınma Ajansının  (DİKA) ve Türkiye İstatistik Kurumunun  (TÜİK)  verilerine göre  diğer bölgelerden gerideyiz. Dicle Kalkınma Ajansı, Van ve çevresindeki illere hizmet veren Doğu Kalkınma Ajansı ile birlikte kalkınmışlık düzeyi en düşük olan bölgelere hizmet veriyorlar.

Üstelik biz en geride olan bölgenin en gerideki iliyiz. 2009 yılında Dicle Kalkınma Ajansı faaliyete girdiğinde kalkınmışlık düzeyi açısından Mardin ve Batman illerinin gerisindeydik. Birçok  kriterde Şırnak ile yarışır halde idik. Ağırlıklı olarak birçok kriterde biz öndeydik. Şırnak ili çok az kriterde önümüzdeydi ama, maalesef aradan geçen zaman bizim aleyhimize işledi. Bugün kalkınmışlık düzeyini belirlemede kullanılan kriterlerin önemli bir bölümünde Şırnak ili bizi geride bırakırken, Batman ve Mardin’le aramız kıyaslama kabul edilemeyecek derecede açılmış durumdadır.

Çok karamsar olmayalım diyeceğim, elbette yerimiz de saymıyoruz. Zaman içerisinde yeni hizmetlere, yeni imkanlara kavuşuyoruz. Daha öncede hep belirttiğim üzere, özellikle sağlık alanında geçmişe baktığımızda durumumuz gerçekten çok iç açıcı. Fakat işsizlik, ulaşım,  eğitim ve diğer alanlarda aynı şeyleri söylemek pek mümkün değil. Öte yandan  başka iller, uçak hızıyla ilerlerken bizlerin kağnı hızıyla ilerlemesi pek  bir ilerleme de sayılamıyor. Aradaki her geçen  gün ara biraz daha açılıyor.

Bu farkın bir an önce kapatılması gerekiyor. Diğer illerle aramızdaki fark daha da artmadan bir şeyler yapmak , bir an önce işsizlik başta olmak üzere sorunlarımızı çözme konusunda hızlı bir şekilde yol almalıyız. Bu nedenle diğer iller uçak hızıyla ilerlemelerini gerçekleştirirken, bizimde ışık hızıyla ilerlememiz gerekir.

Kim bilir belki en kısa zamanda ışık hızıyla ilerlemesini sağlamakta olan bir Siirt görürüz. Olmayacak duaya amin mi diyorum…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.