REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

IŞIKLAR YANIYOR!!!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
IŞIKLAR YANIYOR!!!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
20 views
14 Ekim 2020 - 15:16
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Anayasa Mahkemesi Üyesi Engin Yıldırım’ın attığı bir tweet Ankara’da tozu dumana kattı. Enis Berberoğlu kararından dolayı Anayasa Mahkemesine diş bileyenler, tweetti kendilerine göre yorumlayarak bir bardak suda fırtınalar kopardılar.  AYM üyesi Engin Yıldırım’ın Tweet hesabından yaptığı ‘IŞIKLAR YANIYOR’ paylaşımının yankıları daha çok devam edecek, gibi…

Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi Engin Yıldırım, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu hakkında AYM’nin verdiği ‘yeniden yargılama’ kararını tanımamasına gönderme yaparak “IŞIKLAR YANIYOR” başlığıyla bir tweet paylaşmış, meydana gelen tepkiler üzerine o paylaşımı silmiş ve yanlış anlaşıldığını belirterek özür dilemişti. Paylaşımında darbe iması yaptığı iddiasıyla ağır eleştirilerin hedefi olan Engin Yıldırım, “Şahsi twitter hesabımda yaptığım paylaşımda kullandığım ibare maksadı aşan bir şekilde yorumlandı ve bundan büyük bir üzüntü duymaktayım. Gayem, AYM’nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı. Demokrasi dışı tüm oluşum, araç ve teşebbüsleri ima etmem asla söz konusu değildir” diyerek ikinci bir paylaşımda bulundu.

Yıldırım ile ilgili tartışmaya İçişleri Bakanlığı da katılarak ağır eleştirilerde bulundu. Bakanlık konuya resmi twetter hesabından yapılan paylaşımla katıldı. Tweette, Engin Yıldırım’a gönderme yapılarak “Işıklarımız hiç sönmüyor” ifadesi yer aldı. İçişleri Bakanlığı’nın “darbeye karşı nöbetteyiz” yorumlarına neden olan paylaşımının ardından AKP Sözcüsü Ömer Çelik de, Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım’ın ‘Işıklar yanıyor’ paylaşımına sosyal medya hesabından tepki gösterirken ”Türkiye’ye geçmişte acılar yaşatmış müdahalelerin sloganının bir Anayasa Mahkemesi üyesi tarafından kullanılması utanç verici bir saygısızlıktır.” dedi. Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi Engin Yıldırım’ın Twitter hesabından ‘Işıklar yanıyor’ diyerek paylaştığı AYM fotoğrafı, üzerine ”Müdahalelerin neticesinde hukuk düzenimiz ortadan kaldırılmıştır” Müdahaleler anayasal düzeni yıkmış ve milletimize büyük acılar yaşatmıştır. Müdahalelerin neticesinde hukuk düzenimiz ortadan kaldırılmıştır. Varlık sebebi hukuk olan AYM’de bir üye ise hukuku katleden müdahalelerin diliyle konuşuyor. Bu kabul edilemez.

Türkiye’nin gerçek hukukçuları en son 15 Temmuz darbe girişiminde teröristlerin müdahalesine güçlü bir direniş gösterdiler. Gerçek hukukçular demokrasiyi koruma mücadelesi verdiler. AYM üyesinin kullandığı dil ise milleti tehdit etmenin ve hukuku yıkan müdahalelerin dilidir” denildi.

Öte yandan, İçişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından da ‘Işıklarımız hiç sönmüyor’ başlıklı fotoğraflar paylaşıldı.

İçişleri Bakanlığı’nın Ağrı’da 6 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklaması da bu konuya atıfta bulunularak, “Işıklarımız yanmaya devam ederken, Ağrı Doğubayazıt kırsalında, Yıldırım-3 Operasyonu kapsamında; İl Jandarma Komutanlığına bağlı Jandarma Komando ve JÖH birliklerince başlatılan ve devam eden Hava Kuvvetleri destekli operasyonda 6 terörist etkisiz hale getirildi” şeklinde kamuoyuna duyuruldu.

AYM üyesi Yıldırım’a bir tepki de AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’dan geldi. Paylaşımları “saçma ve ucuz trollük” olarak niteleyen Turan, “AYM Başkanı ve diğer üyelerin buna dur demesi” gerektiğini söyledi.

“AYM üyesi olmuş birinden devlet adabı, yargıç ağırlığı ve ciddiyeti beklemek hakkımız!” diyen Turan, “Bu imalı ifadenin ne demek olduğunu bilmiyor muyuz?! Bu ne saçmalık, kendinize gelin!” ifadelerini kullandı.

Politikada “Işıklar yanıyor” ifadesi, darbe söylentileri olduğu dönemlerde Genelkurmay Başkanlığı yerleşkesi için kullanılıyordu.

Sosyal medyadan paylaşımda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise, “Anayasa Mahkemesi üyesinin tehdit iması içeren “AYM’nin ışıkları yanıyor” sözlerini kınıyoruz.” dedi. “Hiçbir kurum ya da kişinin milli idareye gözdağı veremeyeceğini” belirten Muş, “Jüristokrasi heveslilerine bu millet fırsat vermez!” ifadelerini kullandı.

Bu gelişmeler üzerine Anayasa Mahkemesi de olağanüstü toplanarak yaptığı açıklamada AYM Üyesi Engin Yıldırım’ın “Işıklar yanıyor” paylaşımına yönelik olarak, “Anayasa Mahkemesi’nin herhangi bir üyesinin şahsi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar Anayasa Mahkemesi’nin kurumsal görüşünü yansıtmaz” ifadelerini kullandı.

Anayasa Mahkemesi açıklamasında: “Anayasa Mahkemesi’nin herhangi bir üyesinin şahsi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar Anayasa Mahkemesi’nin kurumsal görüşünü yansıtmaz. Anayasa Mahkemesi 15 Temmuz 2016 gecesi yaptığı basın açıklamasında ifade ettiği gibi anayasal düzene karşı her türlü demokrasi dışı girişimi reddetmekte ve demokratik hukuk devletinin yanında durmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelmdi. AYM üyesi Engin Yıldırım’ın ‘ışıklar yanıyor’ paylaşımıyla ilgili konuşan   Erdoğan, “AYM üyesi açıkça siyasete soyunmuş İstifa etsin siyasete girsin” dedi.

Partisinin grup toplantısından sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, “Talihsiz bir paylaşım keşke yapmasaydı. Ona düşmez.” dedi. Erdoğan, ‘AYM Başkanı aynı fikirde değilse gereğini yapmalı” ifadelerini kulandı.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi Engin Yıldırım’ın Twitter hesabından ‘Işıklar yanıyor’ diyerek paylaştığı AYM fotoğrafı, Anayasa Mahkemesine karşı olan ve hatta bu mahkemeyi lağvetmeyi düşünen AKP tarafından daha çok kullanılacak gibi!

ANEKDOT

Şu anda adını anımsayamadığım bir bilim adamı, öleceğine yakın yanındakilere:

-Pencereleri açın, güneşin ışıkları ve temiz hava gelsin. Ortalık aydınlansın, karanlıklar yok olsun! demişti.

Bu bilim adamı günümüz Türkiye’sinde yaşamış olsaydı tıpkı “IŞIKLAR YANIYOR” diyen  Anayasa Mahkemesi Üyesi Engin Yıldırım gibi aforoz edilecekti.

TAŞLAMALAR

IŞIKLAR HİÇ YANMASIN

KARANLIKTA KALALIM

AMAÇ AYDINLANMAKSA

SADECE MUM YAKALIM

AYDINLAMAK MEĞERSE

SUÇMUŞ KİMİNE GÖRE

ÇAĞRIŞIM YAPIYORMUŞ

İHTİLALLERE BİLE

AYDINLANMAK TALEBİ

DARBELERE DAVETMİŞ

YARASALAR MİSALİ

KARANLIĞI SEVMEK İŞ

BİZ IŞIĞA AŞIĞIZ

SAĞA-SOLA ÇEKMEYİN

KARANLIKLAR GİDECEK

GÜNEŞLERİ BEKLEYİN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.