REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İŞİN KOLAYINA KAÇMAK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞİN KOLAYINA KAÇMAK
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
9 views
17 Haziran 2018 - 13:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İnsanoğlunun yaradılışında var olan işin kolayına kaçma ve kendimizi hep masum, görevini yapmış ve mazlum gösterme duygusu galiba bizde, biraz daha fazla. Yaşadığımız her sorunda, kendimizi günahsız görmeyi ve suçu başkalarına atmayı çok severiz. Biz elimizi taşın altına sokmadan, kendimizi zorlamadan her şeyin gönlümüze göre olmasını isteriz ve doğal olarak bu da mümkün değil.

Dilerseniz ne demek istediğimi örneklerle anlatayım. Yolda yürürken elimizdeki çöpü rahatlıkla bir şekilde sokağa atarız. Üstelik çöp kutusu bir iki metre uzağımızda olmasına rağmen. Balkondan otururken elimizdeki çöpü birine isabet edebilir diye düşünmeden atarız sokağa ve bütün bunları yaptıktan sonrada şehrin temizliği yeterli değil diye veryansın ederiz.

İster yaya, ister sürücü olalım; trafik kuralları konulurken, bizi kapsam dışında tutmuşlar gibi her türlü ihlali yapar, araç trafiğini tıkayacak şekilde caddede yürür, araçlarımızı rastgele park ederiz, olmadık yerlerde durup ya karşımızdaki kişi ile sohbet eder ya da yolcu indiririz. Ardından da başlarız, ilimizde trafik büyük bir sorun diye. Bu soruna neden çözüm bulunmuyor diye feryat ederken, aslında o sorunu bizler, kendimiz oluşturduğumuzu unuturuz. Biz, kendi payımıza düştüğü kadar kendimizi düzelttiğimiz takdirde bu sorunun da ortadan kalkmış olacağını kulak arkası ederiz.

Kamu hizmetlerinin yürütülmesinde de benzer bir durum var. Herhangi bir kurumda bir hizmetin aksadığını gördüğümüzde şikayet etme yoluna gitmeyiz. Hatta bırakın şikayet etmeyi, oradaki görevlileri bile uyarmayız, işimizin aksadığını ve bundan zarar ettiğimizi anlatmayız. Ama ardından aynı feryat aynı figan. Kamuda işler iyi gitmiyor, memurlar görevlerini yapmıyor diye her yerde  söyleniriz.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Çünkü, her alanda işin kolayına kaçmayı; başkalarını suçlarken kendimizi masum ve görevini yerine getirmiş kişiler olarak görmeyi bir alışkanlık haline getirmişiz. Gerçekten sorunlarımızı çözmek için öncelikle her sorun karşısında bize düşen bir görev var mı diye oturup düşünmemiz gerekiyor. Eğer görevimizi yerine getirmişsek  söylenmeye, şikayet etmeye hakkımız var aksi takdirde susup oturmalıyız.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.