Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

İSLAM DİNİNİN, EKONOMİYE BAKIŞ AÇISI!!!

Yaşanan ekonomik sıkıntılar yüzünden insanlarımız adeta isyanları yaşıyorlar. Dinimiz, ekonomiye büyük önem verir. Zannedildiği gibi (BİR HIRKA, BİR LOKMA) felsefesi gütmez. Müslümanların dünya hayatlarının da mamur olmaları, güçlü olmaları, bunun için gereken çabanın gösterilmesini emreder. Dinimiz bu konuda özellikle devlet yöneticilerine büyük sorumluluklar yüklemektedir. Peygamber efendimiz HAZRET-İ MUHAMMED (O’na, al ve ashabına salat ve selam olsun) bir hâdis-i şeriflerinde (FAKİRLİK, AZ KALSIN KÜFÜR OLACAKTI) buyururlar ki, Müslümanların, hatta sadece Müslümanların değil, bütün insanlar için FAKİRLİĞİN NE KADAR TEHLİKELİ OLDUĞUNA İŞARETTİR. Müslümanların zengin olmaları, devleti idare edenlerin de bunu temin için gayret etmeleri gereği aşikârdır.

(FAKİRLİK ATEŞTEN GÖMLEKTİR) deyimini unutmayalım. Yani, öyle (BİR HIRKA, BİR LOKMA) felsefesi, asla İslami değildir. Müslümanın güçlü olması, zengin olması esastır. Bunun için çalışmak, gayret sarfetmek gerekir. Bu hâdis-i şerifte, ahalisi Müslüman devletlerin idarecilerine de önemli bir mesaj vardır. Bu demektir ki “Ey hasbelkader Müslümanların başına idareci olarak geçmiş olanlar, halkınızı fakir bırakmayın, zenginleşmeleri için gayret sarfedin. Hele-hele halkınızdan birilerine kepçe-kepçe, birine çay kaşığıyla dağıtmayın. Böyle yaparak, halkınızı KÜFÜRE (İSYANA) yönlendirmeyin. Ülkenin imkânlarını mümkün mertebe eşit ölçülerde üleştirin ki, (BİRİ YER, BİRİ BAKAR, KIYAMET BUNDAN KOPAR) durumuna düşmeyin. Kendi kıyametinizi, kendi ellerinizle koparmayın!”

Evet, görüldüğü gibi İslam dini ekonomiye büyük önem vermektedir. Bütün kötülüklerin anasının ekonomik bozukluklar olduğuna bundan daha iyi bir işaret olabilir mi! İnsanları hikâyelerle, masallarla bir süreliğine avutursunuz ama evlerine gittiklerinde içinde yemek kaynayan bir tencereleri yoksa, bebelerine süt, çocuklarına ayakkabı, kendilerine gömlek alacak imkânları bulunmuyorsa, her ne kadar bir avuntu icat ederek kendilerine  “YA ALLAH, BİSMİLLAH, ALLAH-U EKBER” dedirtmiş olsanız bile, fakir insan, aç insan her an için KÜFRE (İSYANA) kalkışabilir.

Bu arada, (KOMŞUSU AÇ İKEN, TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİR) hâdis-i şerifinin de ne anlama geldiğini asla aklımızdan çıkarmayalım!

Bir de (Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahret için çalış) hâdisi şerifi de oldukça anlamlıdır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER