REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI OLAĞANÜSTÜ ZİRVESİ İSTANBUL’DA BAŞLADI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI OLAĞANÜSTÜ ZİRVESİ İSTANBUL’DA BAŞLADI
27 views
13 Aralık 2017 - 12:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi, Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleşiyor. Zirve, İİT Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı ile başladı. 57 üye ülkesi bulunan teşkilatın İstanbul’daki toplantısına 48 ülke katıldı. Suudi Arabistan’ın bakan yardımcısı düzeyinde katılımı ise tepki çekti. İslam İşbirliği Teşkilatı, İslam dünyası için “kırmızı çizgi” olarak görülen Kudüs olağanüstü gündemiyle İstanbul’da toplandı. 57 üye ülkesi bulunan teşkilatın İstanbul’daki toplantısına 48 ülke katıldı. Bu ülkelerden sadece 16’sı devlet başkanı seviyesinde katılım sağladı. Suudi Arabistan’ın ise bakan yardımcısı düzeyinde katılmış olması dikkat çekti.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Toplantısı, Lütfi Kırdar Kültür ve Kongre Merkezinde başladı. Toplantının açılışında Kur’an tilavetinin ardından konuşan Çavuşoğlu, bugün zulme “dur” demek için toplandıklarını vurguladı.

AÇILIŞ KONUŞMASINI DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU YAPTI:

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın açılış konuşması yaptı.
Bakan Çavuşoğlu burada yaptığı konuşmada “Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanıyan bizler, diğer ülkeleri Filistin Devletini 1967 sınırları temelinde ve başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde tanımaya teşvik etmeliyiz” dedi.

İİT DIŞİŞLERİ BAKANLARI KONSEYİ TOPLANTISI DUAYLA BAŞLADI FİLİSTİN’İN TOPRAKLARI GASP EDİLİYOR:

Filistin’in her geçen gün daha fazla toprağının gasp edildiğini aktaran Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Geldiğimiz noktada Filistin Devletinin tanınmasının barış sürecine atıfla geçiştirilmesi mümkün değildir. Bizler diğer ülkeleri Filistin’i 1967 sınırları içerisinde ve başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde tanımaya davet etmeliyiz. Hayati önem arz eden diğer bir husus Filistinli kardeşlerimizin birlik ve beraberliğinin sağlanmasıdır.

KUDÜS’ÜN KUTSİYETİNE EL UZATILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ:

Bu mücadelede hukuk çizgisinden elbette ayrılmayacağız. Provokasyonlara kapılmayacağız. İslam İşbirliği teşkilatının tüm organlarının ve Kudüs komitesi ile Kudüs temas grubu ile sağlayacağı destek çok önemlidir. Bu mekanizmaları aktif şekilde kullanmamızda fayda var. Kudüs’ün kutsiyetine ve tarihi statüsüne el uzatılmasına asla el veremeyiz. Bugün yapılacak olağan üstü zirve İslam ümmetinin mücadele azmini gösterecektir. Bu davayı bu bayrağı hep beraber daha ileriye taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

RUSLAR BİLE VAR

Erdoğan’ın davetiyle birçok ülkenin lideri Türkiye’ye gelmeye başladı. Rusya’dan bile zirveye katılımcı gönderilirken Suudi Arabistan zirveye sıcak bakmadı.

SUUDİ ARABİSTAN DİKKAT ÇEKTİ

Televizyon kanallarına Kudüs haberi yapılmaması için uyarılarda bulunan Suudi Arabistan yönetimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına uymuş gibi yaptı ve bakan yardımcısı düzeyinde bir katılım gösterdi.

16’SI LİDER 48 TEMSİLCİ

Zirveye 16’sı lider düzeyinde 48 ülke katılıyor. Gelen liderler arasında; Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmed El Cabir El Sabah, Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Malezya Başbakanı Rezak da bulunuyor. İİT’nin gözlemci ülkesi Rusya da bir temsilci gönderecek.

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI’NA ÜYE 57 ÜLKE:

Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Benin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Brunei, Burkina-Faso, Cezayir, Cibuti, Çad, Endonezya, Fas, Fildişi Sahili, Filistin, Gabon, Gambiya, Gine, Gine Bissau, Guyana, Irak, İran, Kamerun, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Komorlar, Kuveyt, Libya, Lübnan, Maldivler, Malezya, Mali, Mısır, Moritanya, Mozambik, Nijer, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Senegal, Sierra Leone, Somali, Sudan, Surinam, Suudi Arabistan, Tacikistan, Togo, Tunus, Türkiye, Türkmenistan, Uganda, Umman, Ürdün, Yemen.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.