REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İSLAMİYET VE ÇOK EVLİLİK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İSLAMİYET VE ÇOK EVLİLİK!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
9 views
05 Ekim 2017 - 14:14
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İslam dinini gerçek anlamda bilmeyen bazı aklı evveller, çok evliliği dinin bir gereği, bir emri gibi telakki edebilirler! Oysa İslam dininde çok evlilik sadece zaruret hallerinde kullanılabilmek için verilmiş bir cevazdır. Savaşlarda ölenler genelde erkekler olduğu için, birçok büyük savaşlar sonunda kadın nüfusunun, erkek nüfusunu ikiye, hatta üçe katladığı bir gerçektir. Nitekim Irak ve Suriye’de bugün böyle bir durum yaşanmaktadır!

Ayrıca, evli bir kadın bilahare hasta, hatta yatalak olabilir. Böyle bir durumda erkeğin bu kadını boşaması mı daha iyi, ikinci bir kadın alarak, hasta hanımını himayesinde bırakması mı! Tabii, misalleri çoğaltabiliriz. İslam dininin çok evliliğe cevaz vermesinin sebepleri elbette ki yalnız bunlar değildir. Düşünülecek olursa, daha birçok sebepler sıralamak mümkün.

Peygamber Efendimizin (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun) çok evlilik yapmalarının ise pek çok hikmetleri vardır. Müslüman erkeklerin hangi kadınlarla evlenilebileceklerinin örneği olması açısından önemlidir. Peygamber Efendimiz dul kadınlarla, kendilerinden yaşça küçük kızlarla ve yaşça büyük kadınlarla, hatta evlatlığının boşandığı hanımla evlenmiştir ki, bu durum, böyle evliliklerin caiz olduğunu kanıtlamak açısından önemlidir.

Aynı zamanda Peygamber Efendimizin bütün hanımları, mümin kadınların öğretmenleridir. İslami açıdan kadın-erkek ilişkilerinin nasıl olması gerektiğini, müminlerin kadınlarına öğretmekteydiler.

Ayrıca, İslamiyet çok kadınlığı getirmemiştir. Var olan çok evliliği sınırlandırmıştır. İslâm dininin öncesinde Arabistan’da 15-20 eşli erkekler vardı.

Hem, İslam dininde iki veya daha çok kadınla evli olan erkekler açısından, öyle ağır yükümlülükler var ki, her babayiğit, bu yükümlülükleri yerine getiremez. Birden fazla kadınla evli erkeğin, hanımları arasında çok hassas bir denge kurması gerekir. Bunun aksine davranırsa, büyük vebali vardır. Kadınlar arasında her açıdan eşitliği sağlayabilmek değme Müslümanların bile yapabilecekleri işler değildir.

Ne gerekti de bu günkü yazımızda dinimizdeki çok evlilik konusunu işledik derseniz, konuya açıklık getirelim. Çok evliliği sanki İslam dininin olmazsa olmazı gibi göstererek akıllarınca alaya alanlar olmakta. Hatta bazı densizler bu konuyu dillerine dolayarak “Madem erkekler dört kadınla evlenebiliyorlar, o zaman, kadınlar da dört erkekle evlensinler!” diyerek, sözde kadın-erkek eşitliğinden dem vurmaktadırlar..

Ama unuttukları bir gerçek var. Bir erkek, faraza dört erkekle evlense, çocukların babaları belli olduğundan, miras konusunda sorun yaşanmaz. Ama bir kadın dört erkekle evlenirse, kim kimin varisi olacak! Ayrıca, bir erkek evli olduğu dört kadını da aynı yıl içinde hamile bırakabilir ama bir kadın, yılda azami bir defa hamile kalabilir!

Başka bir sorun kalmamış gibi, İslam dininde, sadece cevaz hükmünde olan çok kadınla evlenmeyi sık-sık dile getirerek, din düşmanlarına prim vermenin ne anlamı var ki!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.