REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İSRAF VE SAVURGANLIK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İSRAF VE SAVURGANLIK
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
11 views
30 Mayıs 2018 - 15:28
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İsraf ve savurganlığın yaşandığı toplumlarda refah ve huzuru teessüs ettirmek kolay değildir ve maalesef ülkemizde önemli bir talihsizlik olan israf ve savurganlık gerçeği yaşanıyor. İhtiyaçtan fazlasını tüketme anlamına gelen israf ile sahip olunan zenginlikleri gereksiz şekilde elden çıkarma, ya da önemli hizmetleri öngörülen şekilde yapmama anlamı taşıyan savurganlıklar; sebebiyet verdikleri olumsuzluklar nedeniyle aslında bir insanlık suçudur ve bu konuda gereken duyarlılığın gösterilmemesi önemli bir talihsizliktir.

Ülkemizde her alanda bir savurganlık vardır ve savurganlıkların alası, devlet bünyesindeki kurumlarda gerçekleşmektedir.  Yönetimde söz sahibi olanların gerçekleştirilen ve büyük paralara mal olan zenginlikleri bir hiç fiyatına elden çıkarmaları, kurumlar tarafından yerine getirilen hizmetlerin kısa zamanda yeniden ele alınır duruma gelmeleri, savurganlığın boyutlarını büyütüyor ve bu olumsuzluğa dur diyebilmek için halen gerekli önlemler alınmış değildir.  Ufak illerden biri olan Siirt’te; birkaç yıl önce gerçekleştirilen altyapı hizmetinin iflas etmesi, bazı yollara dökülen asfaltın birkaç yağmur neticesinde yok olması, yenilenen kaldırımlarda kaldırım taşlarının kısa zamanda dökülmeye ve sallanmaya başlamaları, savurganlıklar bağlamında ifade edilebilecek olumsuzluklardan sadece bir kaçıdır ve ülkemiz genelinde aynı durumun yaşandığı göz önünde bulundurulursa ekonomik alanda ne denli büyük bir zarar gördüğümüz gerçeği, sanırım çok daha iyi anlaşılacaktır. Denetim yapılmayınca ve olumsuzluğa sebebiyet verenlerin yaptıkları yanlarına kar kaldıkça bu savurganlıkların devam edeceğini söylemek için keramet sahibi olmak gerekmez.

İmkanları çok mükemmel olanların da adeta “Balık baştan kokar” sözünü rehber edindiklerinden olsa gerek, ihtiyaçlarından çok fazlasını kullanarak aşırı israfta bulunuyorlar. Halbuki ihtiyaçtan çok fazlasını kullanan zevatlar, o fazlalığı yardıma muhtaç kişilere sunmak suretiyle hem saygı ve sevgilerine, hem de hayır dualarına mazhar olabilirler. Yüce dinimizin ZEKAT’ı farz kılmış olmasının hikmetlerinden en önemlisi, “Zengin ve fakirler arasında bir sevgi bağı oluşturmaktır” diye ifade edilmektedir ve bu görüş, yabana atılacak bir görüş değildir.

İhtiyaçlarından çok fazlasını tüketmede sakınca görmeyenler, bu tutumlarını sağduyu ile sorguladıkları taktirde; “kendi paramı dilediğim gibi harcarım” deme lüksleri olmadığını idrak edeceklerdir düşüncesindeyim derken, özellikle devlet bünyesinde gerçekleştirilen hizmetlerdeki savurganlıkların, tüm halkımızın haklarını ayaklar altına alan bir ihanet olduğunun da altını çizmek isterim. Bu düşünceler içinde insanlık suçu niteliği taşıyan savurganlıklar ve israf konusunda herkesin azami duyarlılık içine girmesini temenni ediyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.