REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İŞSİZLER KARAMSAR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞSİZLER KARAMSAR!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
13 views
16 Ekim 2018 - 14:22
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İşsizliğin aşağılara çekilmesini umutla bekleyenlerin, son zamanlarda yapılan bazı açıklamalar nedeni ile karamsarlık içine girdiği gözlemleniyor. Resmi istatistikler, işsizliğin tırmandığı gerçeğini gözler önüne sererken Hazine ve Maliye Bakanımız sayın Berat Albayrak’ın “İşsizliğin artmaması için önlem alcağız” sözleri, haliyle işsiz vatandaşlarımızı karamsar kılmaktadır. Ülkemizdeki işsiz sayısı her ne kadar resmiyette yaklaşık 3,5 milyon diye ifade ediliyorsa da bu rakamın, aranan evsafta alınacak işçi alımına yönelik yapılan duyurumlar doğrultusundaki başvurulara göre belirlendiği belirtilmekte ve gerçek işsiz sayısının aslında 15 milyonun üstünde olduğu görüşü paylaşılıyor.

Milyonlarca insanımız gücünün atıl durumda kalması, çok önemli bir ekonomik kayıptır ve günümüz koşullarında işsizliği arzu edildiği gibi aşağılara çekmenin mümkün olmayacağı, işsiz vatandaşlarımızın da dile getirdikleri gibi “İşsiz sayısının artmaması için önlem alınacağı” söylemiyle aydınlığa kavuşmuştur.

İşsizliğin azalması, üretime yönelik istihdam alanları oluşturmak ve bu alanların yaygınlaşmasını sağlamakla mümkündür. Ülkemizin ekonomik alanda sıkıntılı bir dönemden geçmediği süreçte, işadamlarına yapılan yatırım çağrıları kulak bulmazken şu anda yapılacak çağrıların kulak bulması ihtimali yok denecek kadar zayıftır ve bu nedenle işsizliğin derin yaraları, maalesef kanamaya devam edecektir. İşsizlerimizin ne yaptıkları, nasıl geçindikleri düşünüldüğünde, kanayan yarayanın ne kadar büyük önem taşıdığı daha iyi anlaşılacaktır.

Geçim koşullarının ağırlaştığı bir süreçten geçerken, işsizlik nedeniyle çekilen sıkıntının eşit ölçülerde göğüslenmesini sağlayacak önlemlerin alınmamasına tepkili olan vatandaşlarımız var ve; “Ücret dengesizliği nedeniyle çoğumuz işsizlerimize gereken desteği veremiyoruz. Dolgun ücret  alan çalışanların işsiz çocukları varsa onları kötülüklerden koruyabilecek imkana sahip oluyor ama ücret dengesizliğinin kurbanı olanlar, böyle bir şansa sahip değiller…” diyerek mağduriyetlerini dile getiriyorlar.

Madem ki kısa zamanda işsizliği aşağılara çekmek mümkün olmayacak, o halde en azından ücretler arasındaki dengesizliği giderecek uygulamalarda karar kılınmalıdır. Sıkıntıların eşit ölçülerde göğüslenmesi böyle bir uygulamaya gerektirir diyerek ilgililerin dikkatini çekiyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.