REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İŞSİZLİĞE CAN SİMİDİ TEKSTİL (2)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞSİZLİĞE CAN SİMİDİ TEKSTİL (2)
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
1 views
14 Ekim 2021 - 15:32
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir önceki yazımızda genel olarak tekstilin istihdam sorununa çözüm olduğunu belirtmiştik.. Bugünde bu konuya Siirt ili özelinde bakacağız. Bilindiği üzere, Siirt ülke genelinde en fazla genç nüfusa sahip illerden ve aynı zamanda işsizliğin rekor kırdığı illerden biridir.. Ülke genelinde işsizlik oranı farklı görüşlerde %12 ile %15 arasında tahmin ediliyor.

Bu oranın Siirt için %40’lar civarında olduğunu söylemek mümkün.. Binlerce işsiz sabahtan akşama  kadar boş-boş enerjilerini ve zamanlarını  harcıyorlar.. Bir de geleceklerine ilişkin umutlarını büyük ölçüde yitirmiş bir haldeler.. Bu nedenle Siirt’te işsizliğin mutlaka ele alınması gereken sorunlardan biri olduğunu belirtmek gerekiyor.

Bu konuda son 25 yılda birçok girişim yapıldı.. İrili ufaklı 20’ye yakın tekstil atölyeleri kuruldu.. Kimi bir iki ay, kimi bir iki yıl faaliyetini sürdürdü.. Sonuçta hemen hepsi birer-birer kapandı.. Kapanma nedenlerinin başında yer, yani atölye bulma sorunu geliyordu.. Ya bulunan yer uygun olmuyordu ya da çok pahalı oluyordu.

Son yıllarda yerel yönetimler ve dinamikler buna bir çözüm buldular; Tekstil kent.. Yerel dinamikler tekstil yatırımcısının istediği evsafta binaları sosyal donatıları hazırlıyor ve yatırımcıyı davet ediyor.. Sağladığı istihdam karşılığında ya kira almıyor ya da çok cüzi bir kira alıyor.

Yer sorunu, istihdam sorunu, sosyal alan sorununun olmaması yatırımcıya cazip geliyor.. Makine ve ekipmanını getirip hemen işe başlayabiliyor.. İşine gelmediği zamanda da aynı şekilde ekipmanı ve makinelerini toplayıp gidiyor.

Siirt’te de bunu sağlayan yerel yönetimler var.. Bunların başında Baykan Atabağı Beldesi Belediyesi, Pervari Belediyesi ve Baykan Belediyeleri geliyor.. Bu üç yerleşim birimlerinde tekstil atölyeleri ya hizmete girdi  ya da girmek üzere.. Her üç  yerde en az 200 insanımız iş imkanı buluyor.. Bunun yanında birçoğu da ilk defa bu işi öğreniyor ve bir altın meslek sahibi oluyor.

Bu yerlerdeki yetkilileri kutluyorum.. Umarım diğer bütün yerleşim birimlerine örnek olurlar ve istihdam sorununa bir nebzede olsa çözüm bulunur.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.