REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İŞSİZLİK, YİNE DE İŞSİZLİK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞSİZLİK, YİNE DE İŞSİZLİK
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
5 views
07 Ekim 2019 - 11:32
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt’in onlarca sorunu var, Bunu hepimiz biliyor ve kabul ediyoruz. Ancak bu sorunların içerisinde en başta yer alan işsizlik problemi insanların belini ve boynunu büküyor. Bedensel ve ruhsal bir çöküntüye yol açıyor ve geleceğini nasıl yönlendireceğini bilemez bir hale getiriyor.

Teknolojik gelişmeler nedeniyle dünya ülkelerinin ve özellikle ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerin başındaki en büyük problem olan işsizlik problemi Siirt’te daha bir yoğun yaşanıyor. Ülke genelinde, Mayıs ayı istatistiklerine göre 4 milyon 357 bin işsiz var. Bu rakamla  %10-12 bandında gidip gelen işsizlik oranı sanırım ilimizde bunun üç katına varıyor. Yani, kaba bir tanımlama ile çalışma yaşında olan her üç insanımızdan biri işsiz durumda ve bu rakam gerçekten ürkütücü bir rakam. Hepimizin bu rakamları bir kâğıda yazıp, aylar boyu o kâğıda bakarak, düşünmemiz ve çözüm yolları aramamız lazım.

Bekar ise yetişkin bir yaşa gelmesine rağmen baba eline bakıp harçlık almak, evli ise ailesinin ve varsa çocuğunun ihtiyaçlarını karşılayamamak kadar insanı kahreden bir durum olamaz. Herkesin bir an için kendisini o durumda hayal etmesi bile bu durumun ne kadar zor olduğunu anlaması için yeterlidir.

İşsizliğin yoğun olarak yaşandığı ilimizde, işsizlerin arasında son yıllarda beyaz yakalı olarak tanımlanan yüksek öğrenim görmüş kişilerin sayısı da oldukça artıyor. Bu durumda çözümü biraz daha zorlaştırıyor. Çünkü daha az öğrenim görmüş kalifiye olmayan bir insanı  yapabileceği her işte çalıştırabilirsiniz. Ancak kalifiye elemanda bunu yapmanız zor. O alanda yıllarca öğrenim görmüş, dirsek çürütmüş, geleceğine ilişkin pembe hayaller kurmuş bir insanı, bir başka dalda çalışmaya zorlamak pek mümkün olmuyor ve olduğu zamanlarda da verim düşük oluyor, istenilen randıman alınamıyor.

Sonuç itibariyle zorluğu ne olursa olsun, işsizlik problemi Siirt’in en büyük problemi. Bu problemi şöyle ya da böyle mutlaka çözmek zorundayız. Özel sektöre daha fazla teşvikler mi verilir? İstihdam yoğun alanlara daha çok destek mi verilir? Bu ve benzeri soruları cevaplandırmak bu işin uzmanlarının cevaplandıracağı sorulardır.

Unutmamamız gereken bir nokta, ne yapacaksak bir an önce yapmamız gerektiğidir. Çünkü erteledikçe içinden çıkılamaz bir hale gelir, çözümü daha çok zora girer. Tıpkı Siirt’in trafik sorunu gibi. Her geçen gün çözümün aleyhinedir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.